simetrični IUGR

Pilic Milic

Dobar dan
Ovako, rodila sam prošle godine 15.02. menstruaciju nakon poroda sam imala vec 21.04, a drugu 22.05. nakon toga sam opet ostala u drugom stanju. termin su mi izracunali 28.02., tj 05.03. po ultrazvuku. posto sam ja danas bila na ctg-u i na uzv-u muci me nalaz s uzv-a, a napravljen je na aparatu ALOKA4000 Nalaz je sljedeči: gl, kčs uredni mč poz, dovoljno plodne vode vidi se i krpice verniksa BPD 93=36 AC 292=36+4 FL70=36+5 RI ACM 0.68 a UMB = 0.54 spoiran termin ili ev simetrični IUGR. Sutra moram opet na ctg i pregled. Molim vas da mi malo pojasnite ove vrijednosti, jer me doktor preplasio, jer se kolko sam shvatila sumnja na zastoj u razvoju. Da napomenem ni prva beba nije bila velika imala je 2950g i bila duga 49 cm, a rođena je na termin. I da nalazi s ctg-a su uredni cervix 1čl, za prst do ovoja i glavice asc mliječna plodna voda. Ctg TF135/min , undulacija, reaktivan , nema trudova. Još jednom molim za obnjašnjenje i unaprijed se zahvaljujem. lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno je krivo utvrđen termin poroda, rekao bih. Kolika je procijenjena težina ploda? Količina plodne vode?
Savjetujem češće kontrole do kraja, fetoplacentarne protoke, ctg zapise i ev. indukciju poroda.

Pilic Milic

Dobra vecer. Hvala na odgovoru, a ovako beba je 20.02. procijenjena na 2700 grama, a plodne voda je bila AFI 7.5 taj isti dan. Danas sam bila na ctg-u, koji je uredan, otkucaji su 130, a trudova nema. Tj. pokazival je nekih 60, nest malo me "sarafilo" al pretpostavljam da se to ne racuna pod trudove, jer me par dana zna na momente tak primiti. Sutra opet imam kontrolu, al ovaj put kompletni pregled i ctg. Danas je opet doktor, isti koji mi je jucer radil uzv napomenul zastoj u razvoju, pa se i bojim da nebi bilo kaj posto je inace trudnoca bila uredna. Jos jednom se lijepo zahvaljujem i molim komentar i na ovaj odgovor. Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Daljnji pojačani nadzor, ctg, proci, afi, a ako što bude lošije indukcija poroda.

Petraa25

Poštovani,

trudna sam 22+1. Rečeno mi je 15.7. kako beba kasni s razvojem 3-4 tjedna (imala je 200g). Na uzv pregledu 20.7. utvrđeno je kako beba ima 311g (za 19+6), dakle kasni oko 2 tjedna. Inače, rezultat kombiniranog probira na temelju biokemijskih biljega bio mi je 1:60 za Down (ukupni probir je bio 1:331). Kako bismo odahnuli radila sam Nifty i test se pokazao urednim (rizik za Down 1: 82 milijuna) - fetalna frakcija je bila 7.45%. Sada me svi pitaju za amniocentezu i nije mi jasno zašto jer je Nifty test pokazao nizak rizik a pouzdan je 99.02%. Shvaćam kako je amniocenteza 100% pouzdana, ali želim li ugrožavati bebicu nakon što je nalaz Niftyja bio apsolutno uredan?

Možete li mi, molila bih Vas, reći kakva je inače praksa i ima li potrebe za amniocentezom nakon Nifty testa? I je li moguće da Nifty pokaže pogrešan omjer?

Ići ću na detaljnije uzv pretrage, ali teško je ostati staložen, pa Vas molim za odgovor na kojem unaprijed zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, smatram da amniocenteza nije potrebna nakon što je Nifty pokazao nizak rizik. Za procjenu zastoja u rastu važan je prvi uzv pregled (do 12. tjedna). Ako je do 12. tjedna uzv biometrija bila manja od očekivane za dob trudnoće, tada se ne radi o zastoju u rastu nego o kasnijoj koncepciji, tj. manjoj trudnoći od očekivane prema amenoreji. Ako je do 12. tjedana uzv biometrija odgovarala amenoreji, tada se može govoriti o zastoju u rastu. U tom slučaju potrebne su češće kontrole (ovisno o nalazima).

Petraa25

Poštovani doktore,

zahvalna sam na odgovoru. Nalazi s posljednjeg uzv-a kod ginekologice (10.6.) pokazivao je da prema amenoreji beba treba biti 16+1, prema uzv-u je bila 15+2. Ginekologica mi nije ništa posebno to naglašavala. Nakon toga je uslijedio ovaj gore spomenuti pregled 15.7.kada je rečeno da se radi o zakašnjenju od 3-4 tjedna, te pregled 20.7. koji kaže da je zakašnjenje 2 tjedna. Trenutno se doktori pozivaju jedino i isključivo na kombinirani probir (1:60), zanemarujući Nifty iako za oba testa govore kako su testovi probira i pokazuju 'samo' postotak. Rekli su mi i to da se u ovakvim slučajevima najčešće radi o kromosomopatijama. Isto tako, da ne budem iznenađena ako se odjednom ne budu čuli otkuciaji bebina srca. Bila sam zaprepaštena, i još uvijek sam pa bih voljela čuti drugo mišljenje. Zaista je teško ostati pozitivan u cijeloj ovoj situaciji, k tome mi je ovo prva trudnoća, niti suprug niti ja nemamo nikoga u obitelji s bilo kakvim kromosomskim anomalijama i imam 25 godina.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi UZV-a su prilično nejasni (pogotovo onaj 15.7.) gdje su vrijednosti za 3 do 4 tj manje od očekivanih??? Zatim se uzv nalaz ponovno vraća na vrijednost od 2 tjedna manje??? Onaj od 10.6. najvjerojatnije ukazuje na normalno fiziološko odstupanje. Uvijek postoje fiziološka odstupanja u biometriji (nakon 12. tjedna), a u obzir treba uzeti i mogućnost kasnije koncepcije te standardnu pogrešku kod mjerenja. Trajanje trudnoće se određuje prema UZV pregledu koji je obavljen prije 12. tjedna: tada su svi plodovi (začeti istoga dana) jednake biometrije. Kasnije počinju fiziološka odstupanja (genetski uvjetovana) što je najizraženije u terminu. Normalna porođajna težina donošenog djeteta je od 2500 g. do 4000 g. To ne znači da se kod djeteta od 2500 g. radi zastoj u rastu, niti da je ono 'mlađe' od onoga od 4000 grama. Kombinirani probir 1:331 spada u skupinu umjerenog rizika. To je samo statistika koja pretpostavlja da će od 331 žena s identičnim nalazom kao što je Vaš jedna roditi dijete s Downovim sindromom. Ne treba se oslanjati samo na biokemijski rizik (1:60) jer on često daje lažno pozitivne rezultate. Upravo zbog toga se radi kombinirani probir (UZV + biokemija). Isto tako, niti niskorizičan rezultat ne isključuje kromosomopatiju, nego samo ukazuje na niži rizik (jedna od 1000 niskorizičnih žena će roditi dijete s kromosomopatijom). Nifty je puno pouzdaniji - točnost je preko 99%.