spolne bolesti...

sinjajovo

Poštovani doktore,

imam pojacan iscjedak neugodnog mirisa, bol pri spolnom odnosu i na sluznici na ulazu u rodnicu nesto sto izgleda kao afta, i na dodir me boli. Radila sam papa test ima par mjeseci i bio je uredan. Zamolila sam doktoricu da mi napravi i bris odmah, no ona je to odgadala vec nekoliko puta. Nesto sigurno je, strah me je toga. Mozete li vi pretpostaviti sto mi je da me ne sokira kod doktorice? big-smile

Zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, nije nužno uzimati odmah cervikalne briseve pogotovo ako je PAPA test uredan.
Iscjedak neugodnog mirisa daje bakterijska vaginoza pa je stoga potrebna terapija.
Što se tiče "afte "izvana, teško mi je reći bez pregleda. Aftozne promjene izvana izaziva i virus herpes genitalis. Dakle savjetujem pregled svakako.

onlygirl

Poštovani,

nakon kojeg vremenskog perioda poslije nezaštićenog spolnog odnosa preporučate testiranje na spolne bolesti, te koje?
Učinila bih testiranje u najbržem mogućem roku ukoliko tjedan dana nije premalo da bi se uzročnici otkrili.

Zahvalna

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, previše je spolno prenosivih bolesti od bakterija, virusa, parazita. Morate biti konkretniji, na koje ciljate.
Ako ste mislili na aerobe, anaerobe, mikoplasmu, ureaplasmu, klamidiju, onda se testirati možete nakon 15-tak dana.
Dakle preširok pojam ste postavili.

onlygirl

Mislila sam na najučestalije, pa pretpostavljam da u njih spadaju klamidija, gonoreja, sifilis, HPV, herpes, trihomonas...koje vi preporučate?
Vrijedi li 15-tak dana i za gore navedene bolesti?
Hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana ono što sam napisao vrijedi za sve osim za HPV infekciju.
Kod nje je inkubacija malo duža. Neki put traje mjesec dana a drugi put nekoliko godina.

ivana1983

Poštovani,
na zadnjem ginekološkom pregledu pitala sam svoju ginekologinju dali mogu napraviti test na spolne bolesti budući da imam 28 godina, imala sam nekoliko nezaštićenih odnosa i nikad nisam radila pretrage na spolne bolesti. Moja ginekologinja mi je odgovorila da nije potrebno raditi testove dok je nalaz papa testa uredan. Dali je to doista tako? Možete li mi reći gdje se rade određene pretrage (Sifilis, hepatitis, HIV...), dali je za njih potrebna uputnica liječnika ili ne? Hvala Vam na odgovorima.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, navedene pretrage možete napraviti u Hrvatskom zavodu za transfuzijsku medicinu- Petrova3 u Zagrebu.
Uputnica je svakako potrebna.