spolni hormoni

sarah_02

Poštovani, molim da mi protumačite nalaz spolnih hormona vađenih u svrhu nepostizanja trudnoće u posljednje dvije godine. Nalaz je sljedeći:
PROGESTERON 7.83 (vađen 21.-23. dan ciklusa)
LH 5.66
FSH 8.14
PROLAKTIN 282
ESTRADIOL 99.40
TESTOSTERON 0.715 (vađeni 3-5 dan ciklusa)

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

To je samo dio hormona koji ste trebali napraviti. Progesteron je na donjoj granici i vjerovatno imate insuficijenciju žutog tijela ili rijetko ovulirate.

sarah_02

Da li to znači da bi trebalo uzimati neku terapiju da su progesteron povisi i koju po vašoj preporuci te koje nalaze bi trebala još napraviti?

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Morate uzimati progesteron u drugom dijelu ciklusa. O tome što još odlučuje vaš liječnik.

Vertigo

Postovani, imam 26 god i nisam jos spolno aktivna. Menstruacije su mi redovne, ali nekoliko dana prije pravog krvarenja imam tackasto krvarenje. Prije par godina sam bila kod ginekologa i UZV pregled je bio u redu i preporucio mi je da zbog tackastog krvarenja uradim nalaz jednog hormona cini mi se u drugoj fazi ciklusa (ne sjecam se koji hormon) i da mu vise ne dolazim dok ne pocnem sa spolnim odnosima jer ce tad moci uraditi prave preglede. Nalaz nikad nisam uradila i nisam vise isla doktoru. Partner i ja planiramo spolne odnose i trudnocu za nekoliko mjeseci i molim Vas da mi kazete ima li razloga da se brinem oko spolnih hormona i da li bih trebala ponovo posjetiti ginekologa po pitanju takvog krvarenja? Hvala Vam unaprijed na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne trebate za sad na pregled. Krenite s odnosima pa ako i dalje bude smetnji tada se javite na pregled.

m@rla

Pozdrav,

možete li mi protumačiti nalaz spolnih hormona (3. dan ciklusa):

E2: 27.5 ng/L [12.5-166]
FSH: 5.2 IU/L [3.5-12.5]
LH: 6.0 IU/L [2.4-12.6]
PRL: 231 mIU/L [102-496]
T: 0.67 nmol/l [0.22-2.9]

Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
vrijednosti vaših spolnih hormona su u granicama normale. Dakle Vaši jajnici uredno luče sve hormone.

m@rla

Naišla sam na podatak da inverzija hormona FSH i LH upućuje na PCOS. Obzirom da je kod mene LH (6.0) veći od FSH (5.6), da li bi se moglo reći da ima policistične jajnike?
Prilikom posljednjeg UZV-a imala sam 8-9 folikula, a ginekologica kaže da je normalno 5-6, ali da ovo nije zabrinjavajuće jer imam vodeći folikul.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
da bi se postavila dijagnoza policističnih jajnika osim povišenog LH/FSH odnosa (bitno je i koji dan ciklusa ste vadili hormone), mora postojati hiperandrogenizam (povišena koncentracija muških spolnih hormona) što uzrokuje hirzuitizam i akne, nepravilne menstruacijske cikluse i tipičnu ultrazvučnu sliku jajnika (nema vodećeg folikula)

danci_1

Poštovani,

molim Vas pojašnjenje nalaza spolnih hormona.
FSH 7,3 IU/L
LH 9,5 IU/L
PROLAKTIN 325,1 mIU/L
ESTRADIOL 224 pmol/L
vađeni 3. dan ciklusa.

TSH 2,11 mIU/L
T3 1,41 nmol/L
T4 106,52 nmol/L
PROGESTERON 9,46 nmol/L - vađen 21.dan ciklusa.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

NemaMe

Poštovani,
ljubazno molim za komentar hormonskog statusa, vezano uz potencijalno zatrudnjivanje.
Unaprijed hvala.

DAN CIKLUSA:
tsh 1,60 (referentno 0.55-4.75, metoda clia)
AMH 3.0 (folik faza 2.1-10.9; sredina 19.2- 103, lutealana faza 1.2-12.9.; postmen. 10.9-58.6)
FSH 9.3 (folik 3.9-8.8; sredina 4.5-20., lutealna 1.8-5.1; postmen 16.7-114)

Testosteron 1.2 (0.3-2.6)

estradiol 272 (folik 99-448; periovulacija 349-1589; lutealna faza 180 - 1068, postmenopauza 73-147)

prolaktin 134 (z1-566, postmenopauza je 58-416)

androstendion 4.0 (o.7 - 12.9)

21. dan ciklusa progesteron - 28.3 (referentno folikualna faza 0.5-3.1; sredina lutealn faza 12.1-49.4 te postmenopauza 0.2-1.3)

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
Vaš hormonski status je potpuno uredan, a razina progesterona u 21. danu pokazuje da imate ovulacije, što znači da možete bez problema ostvariti trudnoću.

danci_1

Poštovani ponovo Vas molim,

pojašnjenje nalaza spolnih hormona. Planiramo trudnocu vec 8 mjesci.

FSH 7,3 IU/L
LH 9,5 IU/L
PROLAKTIN 325,1 mIU/L
ESTRADIOL 224 pmol/L
vađeni 3. dan ciklusa.

TSH 2,11 mIU/L
T3 1,41 nmol/L
T4 106,52 nmol/L
PROGESTERON 9,46 nmol/L - vađen 21.dan ciklusa.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
nalazi Vaših hormona su u granici normale, što znači da Vam jajnici i štitnjača uredno rade, te da imate ovulaciju