spontani pobacaj

vanja

Cetiri godine suprug i ja smo pokusavali na razne nacine doci do trudnoce. Imam pcos sindrom i bezuspjesno smo pokusavali sve od stimulirannih ovulacija, do inseminacije koju smo trebali obaviti u 5 mjesecu. U medjuvremenu sam ostala "nenadano" spontano trudna. Trudnoca od prvog momenta je bila rizicna jer sam prokrvarila u 6 tjednu. Uz terapiju i mirovanje dobila sam hematom i u 8.5 tjednu ginekolog nije vidio vise otkucaje srca bebe i dijagnoza je bila zadrzani pobacaj.Kiretaza mi je izvrsena. Interesuje me ima li veze sa hematomom koristenje tableta endometril u 2 tjednu - na uzv nije bilo trudnoce i ginekolog mi je prepisao tablete zbog izostanka ciklusa.

prof. dr. Josip Djelmiš

Poštovana Vanja,
Endometril je gestagen, slične lijekove ste uzimali i kada Vam je dijagnosticirana trudnoća, pa se ne bi mogao optužiti za spontani pobačaj.

Ga02

Postovani, u 8.tjednu beba nije imala otkucaje srca i zavrsila sam na kiretazi..Dobila sam sljedeci nalaz: Primljen je obilan materijal koji se sastoji od decidue i decidulano promijenjenog endometrija cije zlijezde pokazuju Arias Stella fenomen te od posteljicnog tkiva cije su korijalne resice centrovilozno vaskualizirane, hidropski degenerirane strome prozete Hoffbauerovim stanicama i oblozene na povrsini dvorednim trofoblastom, zakljucak Residua placentae, mozete li mi pojasniti nalaz molim Vas? Upucena sam na pretrage za stitnjacu i trombofiliju..Hvala Vam

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nalaz je uredan s obzirom na kiretažu i patohistološka je dijagnoza te ne govori o uzroku zbog čega je došlo do pobačaja. Najčešće su uzroci ranih spontanih pobačaja kromosomske greške kod fetusa.

Ga02

Hvala Vam na odgovoru..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

aaa1

Poštovani,
Imala sam spolni odnos bez zastite koristeci prekinuti snosaj. Grudi su mi prije 5 dana nabubrile kao da cu dobiti menstruaciju ali ju jos ne trebam dobiti jer sam ju imala prije 18 dana. Jucer navecer sam imala opisala bio kao nekakav grc u doljnem dijelu stomaka i bol je udarala od iza na bubrege. Jaka bol je trajala nekih pola sata i odjednom popustila i nastabila blaza bol ali i dalje prisitna u donjem dijelu stomaka i iza na bubrezima. Zanima me dali je to mogao biti spontani pobacaj? Jel kasno da sada napravim test?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
ukoliko ste zadnju menstruaciju imali prije 18 dana nikako se ne može raditi o spontanom pobačaju. Simptomi spontanog pobačaja su bol i obilnije krvarenje nakon perioda amenoreje (izostanka menstruacije). Prema simptomima koje ste opisali moguće je da se radi o upali mokraćmih puteva ili bubrežnim kamencima stoga bi bilo dobro da napravite urinokulturu i eventualno pregled urologa