Spuštena maternica

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, svakako savjetujem pregled uroginekologa.
Potrebno je napraviti prvo urinokulturu, urodinamsku obradu te vidjet nakon obrade o kojem tipu inkontinencije se radi.

vsalai2

Hvala najljepša na savjetu.....
Samo još jedno pitanje što se tim pregledom može točno utvrditi i što ako taj nalaz ne bude u redu tj. da se radi o težem obliku inkontinencije???
Što slijedi dalje??? Moj ginekolog mi je jednom prilikom spomenuo vađenje maternice, 2 poroda sam imala, više ne mislim rađati, imam 41 godinu....
Dali je to jedino rješenje ili????
Hvala unaprijed od <3

Dejan Šakoronja, dr. med.

Postoje korektivne uroginekološke operacije koje podižu vrat mjehura i mjehur.
Premladi ste za odstranjenje maternice. Naime treba vidjeti koliko mjehur zadržava urin i koji bi zahvat bio najbolji s obzirom na vaš ginekološki nalaz.
Svakako odtranjenje maternice u današnje vrijeme je zadnja opcija.

Beyonse

Poštovani, imam 26 god, rodila sam prije mjesec i pol, prvo dijete. Uz drip i epiziotomiju. Nisam još bila na kontroli, naručena sam za 10 dana. Prije 2 tjedna sam podigla malo teži teret i tada sam krvarila 3 dana, dosta obilno kao da je mjesečnica a već su mi lohije skoro prestale, od tada stalno imam osjećaj kao da nešto imam u vagini, a danas kad sam pogledala izgleda mi kao da mi maternica viri van. Kada legnem i malo podignem stražnjicu čini mi se kao da se miče. U bolnici su mi rekli da mi je maternica ostala zabačena unazad a sad se izgleda i spustila. Neznam što da radim, ima li pomoći, i hoću li moći imati još djece? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Imat ćete djece svakako, to nema nikakve veze. Vjerovatno se radi o blažem descensusu i to što pipate je vrat maternice.
Svakako nemojte podizati teži teret i otiđite na pregled. Vremenom će doći spontano do podizanja maternice.

Beyonse

Imate li još kakav savjet u vezi toga, kako najbolje ležati, ustajati, sjediti? Prestrašno mi je što stalno osjećam kako me žulja vlastita maternica. I mogu li mi pomoći kegelove vježbe i kako ih raditi, na ležeći dok se maternica vrati na mjesto ili drugačije? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da mogu. Savjetujem Kegelove vježbe.

Beyonse

Bila sam na pregledu, kaže liječnik da ne izgleda tako loše, da će se podići i da dođem na kontrolu za 4 mjeseca. A što je sa odnosima dok se to ne podigne, da li su mogući? I mogu li vježbati budući mi je ostalo i kilograma viška? Ne mislm baš na trčanje, nego orbitrek i trbušnjake? Imam 86kg na 160cm

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete vježbati i smršaviti i imati odnose.

emina.o

Poštovani,
imam 20 godina i primjetila sam da mi se maternica malo spustila.. Inace imam neredovne menstruacije pracene jakim bolovima a izmedju menstruacija velike iscjedke sa jakim i neugodnim mirisom.. Sve cesce osjecam bolove u donjem dijelu.. Pocela sam osjecati i bolove kad imam odnose sa partnerom.. Sta bi to moglo znaciti i da li bih se trebala zabrinuti i konsultovati sa doktorom ?
Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o upali u rodnici a vjerovatno i jajnicima. Svakako se javite na pregled.

vsalai2

Napokon sam obavila i urodinamiku.
Dijagnoza je:
CISTOMETRIJA - KAPACITET MJEHURA UREDAN, COMPLIANCE NEŠTO NIŽI, TLAKOVI POVIŠENI, NEMA NESTABILNOSTI DETRUZORA

UPP - SMANJENA URETRALNA REZISTENCIJA
BONNEYEV TEST TEK NEZNATNO POZITIVAN
IMALA BI INDIKACIJE ZA OP. ZAHVAT

ŠTO TO SVE ZNAČI I ŠTO DALJE??
HVALA....

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguć je operativni zahvat. Pa napisano vam je.
Obično se rade sustenzijske metode podizanja uretre.

vsalai2

Da, da vidjela sam i jasno mi je da će biti operativni zahvat tako mi je rekao i ginekolog u KBC Osijek kod ginekološkog pregleda da je siguran kako će trebati operacija ali je htio da se napravi i urodinamika da bude siguran.
Rekao je da će biti ili ugradnja (mislim da je rekao) mrežice ili klasična operacija podizanja.
Koja je razlika i koliko traje oporavak, i dali sam se onda stvarno riješila toga problema jedno vrijeme ili zauvijek??
Hvala na odgovoru....

Dejan Šakoronja, dr. med.

Bolje su tzv. mrežice jer je oporavak vrlo kratak. Klasična metoda se danas rijetko primjenjuje.
Oporavak je desetak dana.

vsalai2

Lijepi pozdrav....
Ja se vratila iz bolnice i nadam se da je moj problem riješen. Rađena mi je SPARC operacija, bila sam 5 dana u bolnici i sad slijedi oporavak. Za tjedan dana idem na kontrolu i veselim se što je moj problem riješen.
Hvala na savjetima big-smile

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

nina nina

Poštovani,

nalazim se u 25 tjednu trudnice s dijagnozom GDM 024 ,4 )PLACENTA DEPRESSA/MARGINALIS POSTERIOR,pa me zanima sto to tocno znaci i dali smijem putovati avionom zbog te dijagnoze?

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nisko sijelo posteljice dolazi marginalno do unutarnjeg ušća cerviksa.
Ista se podigne do 32. Tjedna.
Možete putovati.

tanja222

pozdrav doktore.ja imam problem s podignutom maternicom.naime kako imam problem i sa zeludcem.koji je previsoko i tako povlaci maternicu i zbog toga nemam ovulacije.i naravno od toga i ciste na jajnivima.nekad mi traje 40 dana ciklus.a nekada produ 2mj da ne dobijem. sto mi je ciniti