Starost trudnoce

galeb123

Postovani, molila bih Vas za misljenje. 10.01.2017. sam imala poslednju menstruaciju. Ciklusi su uredni, traju 29-30 dana. 22.01. sam imala nezasticen odnos, sa ejakulacijom unutra. 28.01. sam imala dva odnosa za redom, prilikom kojih smo koristili kondome, nisu pukli, proverili smo posle odnosa. 11.02. sam uradila beta hcg, vrednost je bila 1529. 15.02. je na uz potvrdjena trudnoca, starost je po poslednjoj menst. bila 5w 1d, a po uz 4w 6d. Da li mi mozete okvirno reci, na osnovu bete i rezultata sa ultrazvuka, posle kog od ova dva odnosa je doslo do zaceca? Mnogo bi mi znacilo Vase misljenje. Srdacan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, do začeća je došlo nakon odnosa s ejakulacijom.

galeb123

Zahvaljujem. Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

beba113

Poštovani, molim vas za odgovor.
Moji ciklusi su inace neredoviti, ali zadnja 3 su bila: 20.12.2019., 22.01.2020.,24.02.2020. M mi traje 6 dana. S mužem sam 11.03.2020. imala nezaštićeni spolni odnos (17dc,pretpostavka ovulacije, povećan libido, velika količina iscjedka, lagani bolovi u trbuhu). Nakon dužeg kašnjenja menstruacije i pregleda uzv na dan 20.04.2020. CRL 12.1mm 7t+3d, po ZM 8t+0d. .Na drugom pregledu 20.05.2020. CRL 57.7mm 12t2d. sto je sad jednako kao po ZM. Zanima me koje su mjere točne, je li u 12om tjednu beba mozda malo više uznapredovala? Ili je razlika u tome što je pregled uzv bio kod dva različita liječnika i općenito točnost ultrazvučnih mjerenja?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to su sve uobičajena odstupanja i dozvoljene pogreške kod mjerenja. Ne može se uvijek točno u milimetra izmjeriti dužina ploda. Važno je da plod raste normalnom dinamikom. Da li su mjere nekoliko dana veće ili manje nebitne su varijacije.

beba113

Zahvaljujem na odgovoru. Molim za još jedno.

Zanimalo me zato što smo imali i odnos 12dc (06.03.2020.) ako se može nazvati odnosom, cca 3 penetracije od kojih je jedna bila do kraja, kod njega pristutna je bila sluz i prije skidanja na donjem rublju, do ejakulacije nije došlo nikakako, a ni predejakulata nije bilo, eventualno zaostali spermiji od njegove mastrubacije 4-5 sati prije. Kolika je inače šansa za oplodnju od takvih zaostalih spermija i koliko općenito mogu živjeti u zenskom tijelu (nailazim na mnogo različitih podataka).?
Zapravo zanima me po uzv mjerama kojeg je dana došlo do oplodnje?

Ivo Balenović, dr. med.

Životni vijek spermatozoida u ženskom spolnom traktu je oko 72 sata (najduže do 5 dana). Prvo uzv mjerenje je ono kojim se određuje točno trajanje trudnoće. Stvarna trudnoća je uvijek dva tjedna manja od ultrazvučne jer u ultrazvučne mjere ulazi i period od zadnje menstruacije do ovulacije/oplodnje (što je dva tjedna). Dakle uzv mjera za 8 tjedana znači 8 tjedana trudnoće računajući od zadnje menstruacije, dok je stvarna trudnoća dva tjedna manja

beba113

Hvala puno na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

mrkvica2609

Poštovani, imam pitanje za prijateljicu kojoj je ovo prva trudnoća. Nime trudna je 7tj po zadnjoj menstruaciji, a po uzv mjerama 6+3tj, inace ima cikluse 31-32 dana, znaci li da ovulacija odnosno oplodnja nije nastupila kao inace skolski 14og dana nego par dana iza sto bi i odgovaralo zadnjem nazasticenom odnosu, i koliko je ultrazvuk u ranoj trudnoći tocan??
Hvala puno unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Moguće da je ovulacija došla koji dan kasnije, ili je od oplodnje jajne stanice do implantacije prošao koji dan više. UZV u ranoj trudnoći je vrlo pouzdan (ali uvijek postoji mogućnost odstupanja za dan, dva)

mrkvica2609

Hvala puno.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.