submukozni miom

jada

Imam 44 god.i dijagnosticiran mi je submukozni miom koji mi uzrokuje velike bolove te vrlo obilne menstruacije popraćene velikim ugrušcima.Miom je 2,39x2,14cm i smješten je unutar cav.uterusa.Preporučena mi je hospitalizacija zbog istog i operacija. Muči me da li je s obzirom na moje godine moguće to napraviti histeroskopski uz poštedu maternice iako sam rodila što sam mislila happy ? I da li se histeroskopska operacija radi u Rijeci?
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
u Vašem slučaju postoji indikacija za histeroskopsku miomektomiju. To je zahvat koji se izvodi postupnom resekcijom miomskog čvora uz pomoć monopolarne omče. Veličina mioma koji se odstranjuje histeroskopski nije precizno utvrđena( u literaturi se kao gornja granica najčešće spominje dimenzija 5 cm). Osim veličine bitan je i smještaj mioma.

ankica1982

Prije nekoliko dana mi je ultrazvukom otkriven submukozni miom promjera 9 mm. Nalazi se straga desno ispod fundusa. Inače nisam imala nekih drugih zdravstvenih problema. Imam 32 godine i htjela bih zatrudnjeti prvi put. Međutim doktor nije spominjao uklanjanje mioma prije trudnoće. Rekao mi je samo da je na nezgodnom mjestu i da može uzrokovati spontani pobačaj. Jel taj miom može biti razlog što još nisam ostala u drugom stanju (već duže vrijeme suprug i ja imamo nezaštićene odnose).
Bi li mi Vi savjetovali uklanjanje mioma prije trudnoće?
Molim Vaše mišljenje!!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Te veličine se ne uklanja. To sigurno nije uzrok što ne ostajete trudna.

atena27

Poštovani !
Imam 38 godina, već 15-tak godina imam intramuralni miom u stražnjoj stijenci maternice i uvijek je bio do 23 mm veličine (svake godine obavim ultrazvučni pregled).
Od simptoma imam dosta pojačeno menstrualno krvarenje, bez bolova koje traje i do 8 dana. Drugih karakterističnih simptoma za miome nemam (bolove u križima, probleme sa mokrenjem i stolicom, željezo mi je u redu, ali UIBC i TIBC su mi povećani)
Na zadnjem sistematskom pregledu miom mi je narastao na 45 mm (znači u razdoblju od 14 mjeseci)
Ultrazvuk sam radila dva dana prije očekivane menstruacije, dok sam prethodnih godina radila 14-15-dan ciklusa.
Može li to biti razlog što je povećan, odnosno ima li razdoblje ciklusa veze sa povećanjem?
Što mi je dalje činiti, dr. spominjala i odstranjivanje ?
zahvaljujem

Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema veze s tim u kojem dijelu ciklusa je pregled obavljen.
S obzirom na smetnje i porast istog sugeriram operativni zahvat.