Tahikardija na CTG pregledu

bubena1510

Postovani,

Trudna sam 32 tjedna i danas je radjen uzv koji pokazuje sve uredne mjere ploda (1960g), ostali parametri u redu jedino je na uzv primjecen povecani broj otkucaja 180. Nakon toga uradjen je i CTG koji pokazuje prilikom micanja jaceg djeteta preko 180 otkucaja u min i cca 15 ak min nije pao nikako ispod 150 al u tom periodu beba je bila jako aktivna i udarala. Nakon toga vrijednosti padaju na cca od 138-150 otkucaja i smiruju se udarci.
Da li ima osnove za sumnjati na tahikardiju buduci je ginekolog spominje?

Unaprijed hvala

Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, normalna frekvencija fetalnog srca je 120 - 160/min. Prilikom fetalnih pokreta pojava tahikardije je fiziološka što je bilo i u vašem slučaju. Dakle, nemate nikakvih razloga za brigu. Ctg je potpuno uredan.

Nektar

Postovani,

34 sedmica trudnoce, dosad sve uredno. UZ posljednji put radjen prije 4 sedmice, sve bilo uredno. Danas kontrola kod ginekologa, nalaz uredan, uradjen fizikalni pregled i CTG. Ovaj put tokom CTG-a desilo se par puta da se ukljuci alarm, na ekranu sam vidjela da su otkucaji srca pali na 80-87. Znam da to nije uredu, ali je kratko trajalo. Ginekolog se uopste nije zabrinuo, rekao je jednostavno da se beba dosta okrece i tesko je uhvatiti onda jednolik "prijem". Posteljica je inace sprijea. Na momente se znalo i gubiti srce, da otkucaja nema nikako, a prilikom ponovnog namjestanja onih krugova za mjerenje (kako se vec zovu big-smile) opet bi bio uredan ritam. Kaze doktor dok god ja osjetim bebu redovno, sve je uredu, a moj CTG je sasvim uredan po njemu dijete je aktivno i zdravo. Za UZ je rekao da nema potrebe. Sljedeca kontrola je prije Bozica, za 10 dana. Ne znam da li da se brinem, znam samo da se ti alarmi na prethodnim CTG pregledima nisu uocavali, jedino je uvijek bilo tesko naci mjesto na stomaku gdje se ritam mogao citati, a da se ne gubi.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, iako nisam vidio CTG zapis on je sigurno uredan. Liječnik Vas sigurno ne bi pustio kući s lošim nalazom. Prilikom snimanja sonda se ponekad pomakne te umjesto fetalnih bilježi majčine otkucaje (oko 80), a ponekad se izgubi kontakt, te uopće ne bilježi kucajeve.

LanaA30

Poštovani,
Kratko pitanje samo, u 37.om sam tj trudnoće. Sve je u redu, jedino CTG pokazuje vise otkucaje srca bebe. Zadnji put su bili na granici 150-160, danas su poviseni 160-170, sa time da beba nije pretjerano aktivna.
Doktor kaze da sutra moram ponoviti.
Da li je ovo jako zabrinjavajuće stanje? Ako bude ponovno visok, koje su mjere dalje?
Hvala unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, umjerena tahikardija (povišena frekvencija do 180) je uobičajena reakcija fetalnog srca u fazama aktivnosti, a umjerena bradikardija (do 100) nastaje kada dijete spava. Reaktivna tahikardija može nastati i kao odgovor na kontrakciju maternice. To je sve normalna fiziološka pojava i nema razloga za brigu.