test senzibilizacije

cybermum

Poštovani, posljednji test senzibilizacije bih trebala obaviti u 8. mjesecu trudnoće (a s obzirom da uopće ne znam računati trudnoću po mjesecima, meni su mjerodavni tjedni) recite mi molim Vas, do kojeg točno tjedna mogu obaviti tu pretragu. Trenutno sam u 33. tjednu trudnoće i zanima me je li kasno za treći test senzibilizacije?

Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije kasno učiniti testove trudnoće.
Možete sada u 33-tjednu napraviti iste, svakako moraju biti negativni.

zelimznati

Poštovani.
Javlja Vam se jedna zabrinuta trudnica.
Naime, ja sam A neg, a suprug A poz.
Ginekolog me tek sada u 32.tjednu 1.put salje na test senzibilizacije. 1. je trudnoća.
Zanima me da li imam razloga za zabrinutost s obzirom da tek sada idem na taj test te ukoliko je on pozitivan da li ce to negativno utjecati na moju bebu.

Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
mogućnost senzibilizacije postoji ako je dijete pozitivno, a majka negativna. To što je otac Rh pozitivan ne znači da će biti i dijete, iako su šanse velike. Nemate razloga za brigu jer i u slučaju da je dijete Rh pozitivno male su šanse da je došlo do senzibilizacije u ovoj fazi trudnoće. Do senzibilizacije može doći prilikom samog poroda ako djetetova krvna zrnca dospiju u majčin krvotok. Tada majčin organizam stvara protutijela na djetetove Rh pozitivne stanice zbog čega postoji opasnost u idućoj trudnoći jer majka već ima stvorena protutijela. Nakon poroda odredit će se krvna grupa djeteta i ukoliko je pozitivno Vi ćete dobiti injekciju koja će uništiti sve stanice koje bi mogle izazvati senzibilizaciju.