Trombofilija

mimi_ri

Radila sam nalaze za trombofiliju.
testovi za koagulaciju su u granicama normale
Faktor V Leiden i faktor II protrombin - normalan tip
MTHFR - heterozigot
PAI-1.-homozigot 5g

Što bi bilo potrebno kod trudnoće piti folnu kiselinu ili sam ja kandidat za heparin?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Za heparin.

trnoruzac

Poštovani!
Nakon dva spontana pobačaja (prvi put-7tj.- blighted ovum, drugi put- 6tj. biokemijska) napravila sam neke od testova- brisevi ok, hormoni štitnjače ok. Koagulogram ok, faktori trombofilije- Faktor V i faktor II normalni, MTHFR (C677T) heterotigot, PAI-1 (4G/5G) heterozigot 4G/5G.
kakve su vaše preporuke za slijedeći trudnoću. zadnji spontani je bio 15.12.12, mjesec dana pijem Folacin.
unaprijed hvala,
lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Preporuke su uzimanje niskomolekularnog heparina u sljedećoj trudnoći.

trnoruzac

Hvala puno na brzom odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

mimi_ri

Postavila sam prvo pitanje, pa ako mi možete samo odgovoriti za koju dozu heparina bi ja mogla biti ?
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Obično se daje 0,4ml sc Fraxiparina.

vilhelmina

Poštovani,
ja sam također homozigot MTHFR CC genotip. Iza sebe imam dva blighted ovuma. Sada kod slijedeće trudnoće ići ću na heparin. Oba missed ab. imala sam u 6-7 tjednu. S obzirom da će proći cca 4 tjedna dok se utvrdi slijedeća trudnoća,moje pitanje glasi: da li se preventivno preporučuje uzimanje heparina ili drugih lijekova prije začeća kako bi se spriječilo nerazvijanje ploda?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Heparin se obično daje kad se ustvrdi trudnoća. Ne prije.

Loreta123

Poštovani, poslije spontanog u 25. tjednu rađena mi je između ostalih nalaza i analiza gena za trombofiliju koja glasi,
Faktor V - normalni tip gena za faktor V
Faktor II - normalni tip gena za faktor II
MTHFR - heterozigotni tip gena (CT)
PAI-I - insercijski polimorfizam 5G/5G
ACE - insercijsko-delecijski genotip (ID)
Smatrate li da mi je potreban heparin u narednoj trudnoći i je li potrebno uzimanje andola/ aspirina prije trudnoće?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da, potreban je heparin. Andol ne prije trudnoće.

dino84

Poštovani,
zbog mnogobrojnih neuspjelih ICSI postupaka, upućena sam da obavim genetske faktore trombofilije. Nalaz je slijedeći:
Faktor V Leiden - normalan tip
Faktor II protrombin - normalan tip
MTHFR C677T - heterozigot
PAI -1 (4G/5G) - heterozigot 4G/5G

Molim Vas mišljenje da li je s obzirom na ove nalaze potreban heparin u slijedećem postupku?

dino84

Poštovani,
zbog mnogobrojnih neuspjelih ICSI postupaka, preporučeno mi je da napravim genetske čimbenike trombofilije. Nalaz je slijedeći:
Faktor V Leiden - normalan tip
Faktor II protrombin - normalan tip
MTHFR C677T - heterozigot
PAI - 1 (4G/5G) - heterozigot 4G/5G

Molim Vas mišljenje da li mi je potreban heparin u slijedećem postupku?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Savjerujem da pitanje postavite na našem forumu o neplodnosti.

mona22

Radila sam testove za trombofiliju u sklopu pretraga za ivf pa bih vas molila ako mi možete objasnit ovaj nalaz

Faktor V Leiden(R506Q) heterozigot
Faktor II protrombin (G20210A) normalan tip
MTHFR (C677T) hetreozigot
PAI-1 (4g/5G) heterozigot 4G/5G

Hvala!!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredan nalaz.

darija1985

Postovani
Prije 3 godine sam imala spontani u 8 tjednu trudnoce. Nakon toga u 9.2012 rodila zdravo dijete niske porodajne tezine sa dijagnosticiranim zastojem u razvoju u posljednjem tromjesecju. Prije 3 mjeseca 2. spontani ovaj put u 10 tjednu nakon cega sam napravila pretrage na trombofiliju i hormonalne pretrage. Nalazi su slijedeci;
Normalan tip gena za faktor V
Normalan tip gena za faktor II
Heterozigotni tip gena CT
Insercijski polimorfizam 5G/5G
Insercijsko delecijski genotip ID

Od ostalih pretraga povecana mi je vrijednost Lupus antikoagulant 1.25 te povisen progesteron 59.20 napravljen na 21. dan ciklusa. Dali mi preporucate jos neke dodatne pretra
ge te je li potrebno u slijedecoj trudnoci uzimati terapiju heparinom ili je andol dovoljan?
Unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nužna je terapija heparinom.

masa1

Poštovani, možete li mi protiumačiti slijedeće nalaze (imala sam 4 rana spontana pobačaja za redom):

Faktor V Leiden (R506Q) NORMALAN TIP
Faktor II protrombin (G20210A) NORMALAN TIP
MTHFR (C677T) NORMALAN TIP
PAI-1 (4G/5G) HETEROZIGOT 4G/5G

Hvala unaprijed