Trombofilija i trudnoća

Kijara27

Poštovani doktore,
Moje pitanje je vezano za prijateljicu koja se trenutno nalazi u bolnici jer je jutros po 3.put izgubila bebu u 8 tjednu trudnoće, odnosno obavljena je kiretaža.
Nakon što je po drugi put izgubila bebu obavila je pretrage te joj je dijagnosticirana trombofilija.
Sada kada je 3. put ostala trudna svi smo mislili da će sve biti u redu jer se bockala heparinom.
Mislite li da je kasno počela s heparinom pa se s toga opet plod nije održao?
Ona je počela s heparinom s nepunih 6 tjedana a sa 7 tjedana je bila na prvom ultrazvuku gdje je doktorica ustanovila da je veličina ploda ( ne znam točno što se mjeri, plod ili g. vrećica ) bila 3,2 mm ali je doktorica zaključila da je bila zakašnjela ovulacija pa da je zato plod tako mali.
Međutim već nakon 2 dana počeli su bolovi i blago krvarenje i jutros nakon jakih bolova ipak je opet učinjena kiretaža.
Ne znam točne detalje ali mogu saznati ako je potrebno.
Mislite li da je neki drugi uzrok tome što joj tjelo svaki put odbaci plod. Mislite li da je možda problem u njenom suprugu kojem je dijagnosticirana varikokela? Može li to imate kakve veze?
Ona bez problema ostane trudna ali evo trći put u 8 tjednu dogodi se najgore.
Mislite li da se to ipak događa zbog trombofilije? Možete li preporučiti nekog doktora koji bi joj mogao pomoći?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, nakon tri pobačaja svakako savjetujem kompletnu i proširenu obradu, koja će uključiti i spermiogram supruga, laboratorijske pretrage, kariogram supružnika, spolne homone, hormone štitnjače, briseve vrata maternice, 3D UZV zbog sumnje na malformaciju maternice.
Svakako se radi o osobi sa habitualnim( opetovanim) pobačajima, te mislim da bi obradu trebala učiniti u Klinici za ženske bolesti i porode, odjel patologije trudnoće, gdje bi se iste napravile prekoncepcijski. Osobno sumnjam da je trombofilija uzrok tako ranih spontanih pobačaja.

Kijara27

Poštovani doktore,
Hvala Vam puno na odgovoru. Prijateljica je već obavila neke pretrage koje ste naveli, još nije učinjen 3D ultrazvuk maternice i spolni hormoni. Zaista nam je potrebno drugo mišljenje jer više ne znamo kome da se obratimo. S toga Vas molimo za još nekoliko odgovora. Možete li nam reći kako se dolazi do Klinike koju ste naveli, odnosno dali je potrebna uputnica od ginekologice ili se možemo sami naručiti ako se radi o privatnoj Klinici? Ako Vam nije teško možemo li još dobiti Vaše osobno mišljenje za nalaze koji su već učinjeni i dali Vi vidite nešto što možda nije u redu na osnovu ovoga što trenutno imamo:

Supruga
1.određivanje točkaste mutacije G->A na položaju 1691 u genu za Faktor V Leiden ----- nema mutacije (wt/wt)
2. određivanje točkaste mutacije G->A na položaju 20210 za Faktor II (Protrombin)-----nije traženo
3. određivanje mutacije C->T na položaju 677 u genu MTHFR------------ nema mutacije (wt/wt)
4. polimorfizam 4 G / 5 G na položaju 675 u inhibitoru plazminogenog aktivatora tip 1 (PAI-1)--------- prisutan 5 G polimorfizam na oba alela
5.glukoza u krvi natašte--------4.63
6. glukoza u krvi 2h nakon opterećenja--------5.37
7. protein S-------------------0.93
8. imunoglobulin G--------------14.10 g/l
9. imunoglobulin M---------------2.08 g/l
10. antitrombin III---------------------0.87
11. protein C-----------0.96
12. lupus antikoagulant 1-----------------negativan
13. TSH------------2.11mIU/L
14. karogram oba partnera------------uredan
15. krvna grupa A pozitivan
16. hemoglobin 85 (slabokrvnost nedostatkom Fe)
17. prolaktin-----------433.5mIU/L
18. obris cervixa na klamidiju, mikoplasu, ureaplasmu------------negativan
19. obris cervixa bakteriološki------------------negativan
20. oblik maternice------blago sedlast, uredan
21. urinokultura-----------negativan
odmah po pozitivnmom testu na trudnoću uvedena terapija frksiparina ( niskomolekularni heparin od 0.3)

Suprug
1. bakteriološka pretraga ejakulanta-------------negativan
2. urinokultura-----------------negativan
3. bris uretre (aer. i anaer.)--------------negativan
4. bris na klamidiju---------------negativan
5. bris uretre na mikoplasmu i ureaplasmu----------------negativan
nalaz na testisima obostrano uredan, kao i na penisu. Lijevi funikulus nešto voluminozniji u odnosu na desni. DRE: prostata inicijalno uvećana, elastična, ograničena, bezbolna.
UVZ i CD testisa-------oba testisa i epididimisa su uredne veličine i UZV strukture, primjerene, simetrične vaskularizacije, bez fokalnih promjena u parenhimu.
Lijevi diskretno izraženiji venski crtež unutar funilulusa pri povišenju intraabdominalnog tlaka.
Spermiogram
Volumen---------6.4 ml
pH----------------7.6
koncentracija spermija---------------- 18 L*10 6
broj spermija u sjemenu----------------115
likvefakcija----------------1
vitalnost-------------40
motilitet---------------33
motilitet brzo progresivnih----20
motilitet sporo progresivnih----10
motilitet stacioniranih--------3
motilitet nepokretnih----67
leukociti--------0-1
morfologija normalni oblici-------26
morfologija patološki oblici glave--------69
morfologija patološki oblici sredine tijela-------5
morfologija patološki oblici repa----------0
cink----------------------------------------0.9
kisela fosfataza----------------------740
fruktoza-----------------------16.4
citrati-------------------------23.3

Pobačaji-------1.- 8 tjedana, 2.- 6 tjedana 3.- 7 tjedana
nalaz s patologije zadnjeg pobačaja za 10 dana, ostali nalazi nepoznati.

Hvala još jednom!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, učinjena je dosta temeljita obrada. Savjetujem svakako od njezine primarne ginekologice uputnicu za pregled zaodjel patologija trudnoće, Klinika za ženske bolesti i porode, Petrova, Zagreb, gdje će se još jednom sagledati svi nalazi i odrediti još dodatne pretrage.
Mislim da se radi o trombofiliji i svakako je dobro što se odmah krenulo sa NMH terapijom, premda me brine tako nisko željezo i hemoglobin. Svakakko je to još jedan dodatni faktor koji treba rješiti prije iduće trudnoće.

Kijara27

Hvala, hvala, hvala!!! Puno ste nam pomogli!

Kijara27

Poštovani doktore, već sam vam na ovoj temi pisala o prijateljici koja je već 3 puta imala spontani pobačaj za koji se smatralo da su se dogodili zbog trombofilije ali evo sada imamo neke nove nalaze pa vas opet molimo za mišljenje, savjet prethodno što ste nam dali smo poslušali u učinjeno je sve što ste savjetovali. ovo su njeni nalazi:

citomegalovirus IgM - negativno
IgG - 29 AU/ml pozitivno

virus rubele IgM - negativno
IgG - 39 IU/ml pozitivno

Toxoplasma gondii IgM - negativno
IgG - negativno
za prva dva navedena primila sam cjepivo prema školskom kalendaru cjepljenja

Rh pozitivan A

Lupus antikoagulant 1 negativno

Serologija autoimunih bolesti

1. kardiolipinska antitijela negativno
2. fosfatidil serin antitijela negativno
3. fosfatidil serin antitijela klase IgG 2.7 U/ml
4. fosfatidil serin antitijela klase IgM 8.9 U/ml
5. antitijela na beta 2 glikoprotein - 1klase IgG 2.2 U/ml

Antispermalna antitijela pozitivno

HBV, HCV, HIV negativno
TORCH uredan
LAC i antifosfolipidna antitijela negativno
obrisak cerviksa uredan

suprug je učinio :

HBV, HCV, HIV, TPHAS negativno
PCR na chlamidiju negativno
spermiogram uredan, zadovoljavajući

Liječnik preporučuje inseminaciju, uvesti terapiju heparina, th Pronizon.

ZANIMA ME IMA LI ŠANSE DA INSEMENACIJA USPIJE S OBZIROM NA ANTISPERMALNA ANTITJELA KOJA UNIŠTAVAJU SPERMIJE, MOGU LI UNIŠTITI I SPERMIJE KOJE MI UŠTRCAJU U MATERNICU?

Hvala unaprijed na odgovoru!!!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, u potpunosti se slažem sa mišljenjem Vašeg liječnika. U slučaju trudnoće savjetujem da isti vodite u Klinici za ženske bolesti i porode Petrova na odjelu patologije trudnoće. Mislim da bi inseminacija mogla dati dobre rezultate u Vašem slučaju.

LilliYellow28

Poštovani doktore!
20. 8. mi je napravljena kiretaza u 10.tjednu trudnoce. Napravila sam pretrage i nadjena mi je trombofilija, Nalaz glasi ovako:
1.određivanje točkaste mutacije G->A na položaju 1691 u genu za Faktor V Leiden ----- nema mutacije (wt/wt)
2. određivanje točkaste mutacije G->A na položaju 20210 za Faktor II (Protrombin)-----nema mutacije
3. određivanje mutacije C->T na položaju 677 u genu MTHFR------------ nema mutacije (wt/wt)
4. polimorfizam 4 G / 5 G na položaju 675 u inhibitoru plazminogenog aktivatora tip 1 (PAI-1)--------- prisutan 4 G polimorfizam na oba alela,
Napominjem da nikad nisam koristila kontracepciju, i da sam ostala trudna iz prvog pokusaja.

Možete li mi laicki objasniti sto je to zapravo i kakvu cu terapiju morati primati da se ovo iskusvto ne bi ponovilo. Buduci da iduci ciklus planiramo ponovo krenuti na
trudnocu. Koliko su mi izgledi da iduca trudnoca bude uredna? Hvala vam unaprijed!!

Dejan Šakoronja, dr. med.

U idućoj trudnoći u terapiju bi trebalo uvesti preparate niskomolekularnog heparina.

LilliYellow28

Aha, a recite mi dali postoji kakav rizik u iducoj trudnoci, i kolie su sanse da rodim zdravu bebu? Dal je nuzno da moram na carski rez?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Rizik za pobačaj od trombofilije je umanjen, al ko kaže da je uzrok vaših pobačaja bila trombofilija.
Najčešći uzroci spontanih pobačaja su kromosomske greške.
Carski rez svakako nije potreban.

LilliYellow28

Pretpostavljaju doktori. Jer mi je pronadjen gen trombofilije.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, to nikako nije siguran znak da se pobačaj dogodio zbog trombofilije.

kikica91

Poštovani,

Ovako imala sam dva spontana pobačaja.. jedan u 9tj a drugi sa 19tj. Radila sam sada nalaz za trombofiliju pa dali mi možete reći dali je nalaz u redu ili moram primati heparin. Hvala!

Faktor V Leiden(R506Q)- normalan tip
Faktor II protrombin (G20210A)- normalan tip
MTHFR (C677T)- heterozigot
PAI-1 (4G/5G)- homozigot 5g

Antitrombin III - 0.93
Protein C 1.26

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredni su nalazi.

Ljubica0905

Dobar dan,
Zacela sam iz IVFa, sve je bilo u redu do 28. tt kad je bebi dijagnosticiran hidrocefalus. Indurcirali su mi porod u 32. tt zbog bebine smrti. Na obdukciji su nasli samo dvije zile u pupcanoj vrpci, pa sam zbog toga nakon poroda vadila biljege za trombofiliju.
Nalaz glasi ovako>
antitrombin III 1.13
protein C 1,24
faktor V Leiden normalan tip
faktor II protrombin normalan tip
MTHFR 6677T normalan tip
PAI 1 homozigot 5G

konzultirala sa transfuziologa koji mi je rekao da se radi o trombofiliji, molim Vas za misljenje.

Dejan Šakoronja, dr. med.

U idučoj trudnoći koristit ćete terapiju heparinom.

Andelka B

U 5. sam tjednu trudnoće, a analiza gena za trombofiliju je slijedeca:
Normalni tip gena za faktor V
Normalni tip gena za faktor II
MTHFR- Heterozigotni tip gena ( CT)
PAI-1 insercijsko-delecijski polimorfizam (4G/5G)
ACE insercijsko-delecijski genotip ( ID)

Je li je potrebno uzimati Heparin i od kada i koliko ili eventualno neku drugu terapiju.
Takoder, nalaz krvi pokazuje MPV- 5,9 L
Unaprijed zahvaljujem, Andelka

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba.

Nikyrich

Poštovanje stigli mi nalazi testa na trombofiliju pa bi vas molila da mi pojasnite dal su u redu

Pai-1homozigot 5g.
(S) aci-lgG 12..
(S) aci-lgm 16..
(S) beta2 Gpl 2.. dal će mi trebati terapija heparinom u sljedećoj trudnoći.. lp