trudnica

krki

Pozdrav ...molim vas za komentar ovog nalaza
laboratorijskog u 12 tjednu trudnoce
Starost 33 godine trudnice
MoM 2,55 iu/l 82,0 PAPP-A 3077 mIU/L
PAPP-A 1,10 MoM
Tjeme trtica 57,0
Dob prema uzv 12+3
Nuhalni nabor 0,9 mm
Nuhalni nabor 0,60 MoM
Dobni rizik za T21 1:342
Biokemijski rizik za T21 1:241
Kombinirani rizik za T21 1:1472
Kombinirani rizik za t18 i t13 <1:10000

Hvala vam puno

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredan niskorizičan test.

fiona1234

Poštovani,
imam 36 godina. Dijagnosticirana mi je hipotireoza koja je pod kontrolom uz terapiju Euthyrox-a. U 2014. godini sam imala 2 pobačaja - prvi u travnju, 5. tjedan trudnoće, biokemijska trudnoća (imala sam i E. coli te pila 2 vrsta antibiotika). Druga trudnoća započela je s opetovanim krvarenjem u 5. tjednu pa sam uz mirovanje pila Duphastone. 26.09.2014. - krvarenje, spontani pobačaj u 12. tjednu (11+3), kiretaža. Nakon kiretaže ne dolazi mjesečnica pa pijem Proveru, dobijem u 11. mjesecu 2014. U 12. mjesecu 2014. uredno dobijem mjesečnicu, ali s jakim bolovima poput trudova. Bol prestaje nakon nekoliko sati i iz rodnice mi ispada tvrda mesna loptica koju nosim na patologiju te dobijam nalaz - ostaci posteljice. Prekoncepcijska obrada učinjena je 13.01.2015. u bolnici u Petrovoj, nalazi uredni. Nakon toga sve je u redu, osim što mi se u zadnjih 4 mjeseca ciklus skratio sa 28 na 25 dana. Zadnja mjesečnica bila je 12.10.2015., a kako mi ciklus traje 25 dana, 06.11.2015. napravim test na trudnoću koji je bio pozitivan. Isti dan mi endokrinolog poveća dozu Euthyroxa, odlazim ginekologu - beta HCG je 45,85, za 3 dana 09.11.2015. - 150,90. Ginekolog mi daje terapiju progesterona i neka se javim na pregled 19.11.2015.(danas). Dolazim kod ginekologa - maternica prazna (nešto se vidi veličine 3mm), ponoviti beta HCG. Svi simptomi trudnoće postoje. Također sam ponovo imala E.coli te pila Novuroxim 10 dana - od 29.10. do 08.11.2015.
Pitanje: Kako je moguće da je maternica prazna i da li postoji mogućnost da će se plod vidjeti kasnije?
S poštovanjem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno se trudnoća ne razvija dobro. Važno je vidjeti nalaz beta hcga. Postoji šansa za biokemijsku trudnoću, nažalost i za vanmaterničnu.
Budite pod kontrolom.

fiona1234

Poštovani, HCG je drastično pala. Liječnik me više nije gledao i isključio je izvanmaterničnu trudnoću jer sam prokrvarila uz grčeve. U petak još jednom idem vaditi betu da bude siguran. Dakle, radi se opet o neuspjeloj trudnoći, odnosno, o trećem spontanom pobačaju. Ne moram na kiretažu jer će se sve samo očistiti. Svaka trudnoća započne s problemom u 5. tjednu.
Naime, liječnik nas šalje na Rebro izraditi kariograme za supruga i mene i na genetsko savjetovanje. Kako su mi nalazi prekoncepcijske obrade u Petrovoj bili uredni, kolika mogućnost postoji da ipak jednoga dana dobijemo zdravo djetešce? Nisu mi rađene laparoskopija ni histeroskopija, TORCH, LAC, ACA. Da li je to potrebno obzirom da imam zdravoga dječaka od 13 godina? Ili je moguć problem jer mi je ovo drugi brak?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Potrebno vas je kompletno obraditi. Sugeriram pregled u Klinici za ženske bolesti i porod Petrova gdje se obrađuju trudnice s habitualnim pobačajima. Uštedjet ćete vrijeme i okolno hodanje. Dakle obrada na jednom mjestu preko dnevne bolnice.

fiona1234

Poštovani, u Petrovoj su mi rađene pretrage u dnevnoj bolnici 13.01.2015., i to:
1. KKS, CRP, urin sed, mali koagulogram, AST, ALT, GGT, LDH, urea, kreatinin, GUK natašte, OGTT
2. kompletni cervikalni brisevi, urinokultura atb.broj klica
3. testovi trombofilije; FV, FII, AT III, MTHFR; Protein S i C
4. TSH,f T3, fT4
5. Ginekološki UZV
6. Papa test
Svi nalazi su bili u redu. Imali smo pauzu do ovog mjeseca i opet se ponovilo isto. Sad smo dobili uputnice za kariogram.
Da li postoje još neke pretrage ili trebamo pokušavati dok ne uspije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Onda još kariogram, za sada.

fiona1234

Hvala Vam najljepša. Imamo zakazan termin na Rebru 08.12.2015.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

fiona1234

Poštovani, dobila sam nalaz progesterona. Krv sam vadila 23. DC i vrijednost je 29,3.Imam 36 godina i prethodno sam Vam već pisala. Zanima me da li je progesteron u redu.
Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredan je.

fiona1234

Poštovani, hvala na odgovoru za rezultat progesterona, Naime, zadnja mjesečnica mi je bila 27.12.2015. Danas sam napravila kućni test koji je bio pozitivan i odmah otišla izvaditi betu koja je 15,65 - preniska. Obzirom da sam vadila progesteron 23. DC i bio je 29,3, već sam tada bila trudna. Da li je takva razina progesterona preniska na samom početku trudnoće? Da li postoji mogućnost da ostanem trudna ali se ne može održati zbog manjka progesterona? Ovo je već četvrti put. Još čekamo kariogram.
S poštovanjem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ponovite beta hcg za dva dana. Ne mora biti niska,moguće je da je ovulacija nastupila kasnije.

fiona1234

Poštovani, ponovila sam betu i pala je na 7,31. Prokrvarila sam uz velike ugruške kojih sam dio uspjela sačuvati u sterilnoj čašici zalivene alkoholom. Da li ima smisla slati na PHD analizu jer kod nas se ne radi genetska analiza?
Nadalje,imam uputnicu za vaditi hormone 2-5 DC pa me zanima, pošto je bila biokemijska trudnoća, da li da idem ovaj ili da čekam idući (normalni) ciklus?

Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Čekajte iduću menstruaciju za spolne hormone.

fiona1234

Poštovani, molim da mi protumačite nalaze:

MTHFR:
genotip C677T: CC
genotip A1298C: AC
Tumačenje: analizom DNA utvrđen je homozigot (CC) za polimorfizam C667T i heterozigot (AC) za polimirfizam A1298C.

aCl - IgG - 10 GPL U/ml
aCl - IgM - 14 MPL U/ml

D-dimeri 0,18 mg/L FEU ref.int. 0-0,50
vitamin B12 - 254 pmol/L ref 145-637
folna kiselina - 26,7 nmol/L ref 7-39,7

Obzirom na nalaze MTHFR - da li u slijedećoj trudnoći trebam niskomolekularni heparin? PAI-1 još trebam dati izraditi.

Hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da ne trebate.

fiona1234

Poštovani,

upravo sam dobila nalaz PAI-1(4g/5g): homozigot 5g

MTHFR: GENOTIP C677T:CC, GENOTIP A1298C: AC
Analizom DNA utvrđen je homozigot (CC) za polimorfizam C667TT i heterozigot (AC) za polimorfizam A1298C

Antifosfolipidna antitijela:
aCl – IgG -10 slabo pozitivno (ref <10)
aCl – IgM-14 slabo pozitivno (ref <10)

Da li prije sljedeće trudnoće trebam piti Andol 100 ili sam kandidat za heparin? Folna kiselina?

Suprugov spermiogram:
Volume: 2,3 mL
Concentration: 71,61 mill/mL
Grade A motility 33% A+B=54%
Grade B motility 21%
Grade C motility 21%
Grade D motility 25%
PH 8 (ref >7,2)
Viscosity <2 (ref<2)
Agglutination – No agglutination
Round cells 1,6 (ref <5 mill/ml)
White blood cells 0,1 (ref <1 mill/ml)
Morphology 29 (ref 30%)
Antibodies IgA :-
Antibodies IgG :-
Alpha-glukosidase:-
Culture:-
Vitality: 77 (ref >75%)
Dijagnoza: NORMOZOOSPERMIJA
Prema WHO 2010 – donje referentne vrijednosti:
Volumen ejakulata – 1,5 mill/mL
Koncentracija spremija – 15 mill/mL
Progresivna pokretljivost – A+B=32%
Morfologija – 4%
Vitalnost – 58%
Da li je u redu?

Hvala na odgovorima.

S poštovanjem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kandidat ste za heparinsku profilaksu kad plod bude vijabilan. Spermiogram je uredan.