Trudnoća

Ivana

Poštovana doktorice,u petom sam tjednu trudnoće.S obzirom da imam velike probleme sa zubom,moj stomatolog mi je dao duplu količinu anestetika generičkog imena Artricain,i nakon obrade zuba stavio lijek koji je "umrtvio" živac.Taj lijek treba stajati dva tjedna do nastavka obrade zuba.Da li anestetik ili taj lijek mogu imati štetan utjecaj na plod?Unaprijed zahvaljujem.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Ivana,
Lokalni anestetik koji ste primili nema sigurno štetno djelovanje na trudnoću. U meni dostupnoj literaturi nisam našla povezanosti između korištenja ovog preparata i fetalnih nakaznosti, ali s bozirom da se radi o ranoj gestacijskoj dobi, bilo bi uputno s detaljnom dokumentacijom stomatologa uputiti se na Zavod za kliničku farmakologiju Klinike Rebro gdje ćete dobiti najpreciznije podatke vezane uz Vaš problem.