trudnoća i ljeto

Vedrana

Štovana dr.Kupešić,
ja sam u 27 tjednu trudnoće (sve uredno do sada) i zanima me kakav je vaš stav o kupanju u moru i izlaganju suncu, te ako je dozvoljeno - do kojeg se tjedna preporuča?
Hvala lijepa.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Prema mom uvjerenju, sve što je umjereno je poželjno kako u svakodnevnom životu tako i u trudnoći. Ukoliko nemate znakova vaginalne ili urinarne infekcije i ukoliko nemate rizičnu trudnoću, prijevremeno otvaranje materničnog grlića, mislim da se možete bez straha prepustiti morskim užicima pod uvjetom da more nije hladno (hladna voda može izazvati kontrakcije), te da se presuvčete nakon kupanja. Nema oštre granice što se tiče tjedana, prije bih rekla da upražnjavanje morskih radosti ovisi o blizini bolničke ustanove u kojoj planirate roditi, Vašem lokalnom nalazu i/ili dužini transporta do najbliže bolnice u slučaju nastupa komplikacija tijekom trudnoće.