Trudnoca u kasnoj dobi

dalmi

Postovani; imam 43 god. tri poroda iza sebe,sve normalno.Redovno imam menzes,no sada kasni 11 dana,jako su mi osetljive,uvecane i bolne grudi.Drugih simpotama za eventualnu trudnocu nemam sem umora,povremene slabosti.Zanima me koliko je preporucivo radjati u mojim godinama,i da li je ispitivanje takve trudnoce obimno i bolno-tj. pracenje razvoja ploda,jer zaista ne bih rizikovala.Unapred hvala.

Višnja Tadić, dr. med.

Trudnoća se u Vašoj dobi prati uz neke još dodatne pretrage. Jedna od njih je i Rana amniocenteza ( vadjenje plodne vode oko 17-og tjedna trudnoće), koja u urednim uvjetima i bez anamneze spontanih pobačaja ne predstavlja poseban rizik. Sve se to objasni na pregledu i prilikom ustanovljenja sigurne trudnoće, prema tome javite se Vašem ginekologu koji je i do sada Vaše dosadašnje trudnoće tako uspješno vodio !