Tumačenje nalaza

cindarella17

Postovani, nakon dva spontana (prvi u 8.tjednu, drugi u 12. tjednu) upucena sam na test na trombofiliju. Molim Vas da mi pojasnite nalaz
MTHFR C6771 normalan
Pai 1 normalan
MTHFR A1298C heterozigot(AC) nosilac mutacije
Faktor VIII heterozigot (GT) nosilac mutacije
Faktor II protrombon normalan
Faktor V Leiden normalan

Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
vi ste heterozigotni nosilac mutacije za MTHFR i Faktor VIII. Ovi se faktori naslijeđuju recesivno, dakle homozigoti imaju simptome bolesti. Svakako konzultirajte hematologa u vezi nalaza.

cindarella17

Postovani, hvala na odgovru
Da li ce biti potrebna neka terapija u sljedećoj trudnoci na osnovu ovog nalaza?
Srdačan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Obzirom na anamnestičke podatke moguća je terapija niskomolekularnim heparinom.

Zeljka.44

Poštovani,
savjetovano mi je raditi pretrage za trombofiliju prije uzimanja kontracepcijskih pilula jer je moja majka za vrijeme trudnoće dobila tromb u nozi. Nalaz mi je ovakav:
Faktor V leiden - heterozigot
Faktor II protrombin - normalan tip
Antirombin III 1.12
Protein C 1.06
Je li prema ovim nalazima sigurno uzimati kontracepcijesle pilule?
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
nalazi su Vam u granicama normale, ali svakako se trebate redovito kontrolirati tijekom uzimanja kontracepcije.