tumacenje nalaza sa UZV-a

aldisa88

Postovani u daljnjem tekstu saljem vam nalaze sa UZV-a u januaru i februaru,pa vas molim za vase misljenje..16.01.2016--uzv--UZV uterus nehomogene gradje,endometrij cisticno promjenjen vel.15mm..sprijeda nepravilna TM tvorba 22mm mjesanih odjeka.desni ovarij sa cistom debele stijenke anehogenog odjeka vel.30mm.lijevi ovarij PCO izgleda.retouterino nema slobodne tekucine....doktorica mi je preporucila da uradim BHCG i eventualno hospitalizacija u slucaju visokog bhcg..odmah sam uradila taj nalaz istog dana i bio je <1.20(neg)..te doktorica je rekla da nema potrebe za hospitalizacijom..i prepisala mi dabroston 5 dana ,te sam ih ispila i menzes dobila 26januara do 02.02..i sad opet pocela piti 16-ti dan ciklusa ( pocela piti prije 3dana).. E sad danas sam bila opet na uzv koji glasi ovako: Uzv uterus nehomogene gradje u prednjoj stijenci nepravilna cisticna tvorba vel.18mm,endometrij cisticno promjenjen vel.10mm.desni ovarij sa folikulom vel.16mm.lijevi ovarij mikrocistican..retouterino nema slobodne tekucine...zanima me sta bi moglo biti ta tvorba i opcenito vase strucno misljenje o nalazima ..hvala najljepsa unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sprijeda gdje ? Na vrhumaternice ili na vratu maternice?
Ako je na vratu maternice obično su to bezazlene cistične formacije, ako je u fundusu matrnice moglo bi se raditi o cisti, krvnoj žili ili miomu.
Ostali nalaz je uredan.

aldisa88

Stvarno neznam da li je na vrhu ili vratu maternice,prvo je mislila da je trudnoca koja se nerazvija kako treba onda mi je test bio negativan..te danas me pitala da li sam ikad imala miom na sto sam odgovorila da nisam nikada .ni cistu ni miom...hvala na brzom odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno se prema opisu radi o miomu.