Tumačenje rezultata kombiniranog probira

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredan nalaz kao i uzv biljezi.

zlatna ribica

Postovani, lijepo Vas molim za savjet.
Imam 39g i izrazito lose rezultate na kombiniranom probiru:

GD 11+6, CRL 48,9 (11+5)
NT 1,2 mm
PAPP-A 548,0 - 0,31 MOM
freebHCG 64,3 - 1,82 MOM

Dobni rizik 1:70
Biokem.rizik za T21 >1:5!!
Ukupni rizik za T21 1:23, a za T13/18 1:999

Ucinjen je i Nifty, nalaz ce biti za 10-15 dana.

Osim toga, patoloski je protok kroz d.venosus i prisutna mitr. regurgitacija.

E sad, s obzirom na gore navedeno, najbolje bi bilo uciniti sto prije biopsiju korionskih resica ili AC ali nazalost imam velik hematom iza placente i sa strane) koji cijelo vrijeme pomalo krvari pa nisam bas idealan kandidat za te pretrage.

Moje pitanje za Vas: postoji li s ovakvim nalazima uopce ikakva sansa za zdravo dijete? Da li cekati rezultat Niftyja ili da se ipak odlucim odmah za biopsiju?
Ako se potvrdi T21, ne namjeravam zadrzati trudnocu, pa mi ev.opasnost od spontanog ne znaci puno.dg
Ako ne postoji sansa za zdrav plod onda bih najradije odmah isla na biopsiju.

Hvala Vam na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pričekajte nalaz nifty testa. Osobno ne bih savjetovao biopsiju korionskih resica jer imate hematom.
Nalaz testa je očekivan s obzirom na dob. Ne vidim problem da napravite amniocentezu sa 17. tjedana.

zlatna ribica

Hvala Vam na odgovoru.

tumba

Poštovani,
Molim tumačenje za:

Biokemijski biljezi i korigirane MoM vrijednosti
sl. ß-hCG 98,6 ng/ml 2,77 Korig. MoM
PAPP-A 2,04 mIU/ml 0,56 Korig. MoM

CRL 65,3mm, gestacijska dob 12+5, nuhalni nabor 1mm 0,60 MoM

T21 (Biokem. rizik + NT) 1:534 rizik manji od graničnog
Biokemijski test 1:80 rizik veći od graničnog
Dobni rizik 1:600
Rizik za trisomiju 13/18 + NT <1:10000 rizik manji od graničnog

Meni je 30 godina. U pitanju je IVF beba.

Unaprijed hvala!

List123

Poštovani doktore,

što sve može utjecati od lijekova na povišenje razina free beta hcg? Mogu li to recimo biti klomifeni s kojim se stimulirala ovulacija mjesecima (5 mj. u mom slučaju).

Osim toga, zanima me imaju li utjecaj na to i neke od bolesti metabolizma poput hipotireoze?
Ili primjerice krvarenja u ranoj trudnoći zbog kojih su uzimani utrogestani i u vrijeme kada se taj hormon vadio iz krvi?

Hvala najljepša.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tumba, u redu je nalaz.

Dejan Šakoronja, dr. med.

List, ništa od lijekova jedino ovitrelle,bavactide i slično jer je to beta hcg.

List123

Postovani, prema ovome sto se napisali Tumbi, i ovaj moj nalaz bi trebao biti u redu?

28 god
Slobodna beta-hCG 111 ng/ml 2,71 korig. MoM
PAPP-A 1,57 mIU/ml 0,51 korig. MoM
Tjeme-trtica 55,4 mm
Gestacijska dob 12 tj.
Nuhalni nabor 0,8 mm 0,55 MoM
Nosna kost vidljiva, ductus venosus bifazičan

Dobni rizik za T21 1:755
Biokemijski test 1:84 (rizik veći od graničnog)
T21 (biokem. rizik + NT) 1:575 (rizik manji od graničnog)
Rizik za trisomiju 13/18 + NT <1:10000 (rizik manji od graničnog)

Trudnoca je uz klomifene

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je uz ogradu za biokemijski rizik.

List123

Nalazi su nam gotovo identični, u oba slučaja je ograda ili iz nekog razloga vidite nešto drugo u mom slučaju?

tumba

Kažete da Ovitrelle utječe na nivo bete. Primila tu injekciju prije embriotranfsera. Znači i nakon toliko vremena može ona utjecati na visoki nivo bete prilikom vađenja krvi za kombinirani probir?

Dejan Šakoronja, dr. med.

List, ne brinite.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tumba tako dugo ne može naravno.

rozica1

poštovani,

imam 39g. molim vas tumačenje nalaza i ima li uopće šanse za zdravo djete jer sam prvi puta trudna.

PAPP-A 2153,02 korigirani mom 0,87
slobodna beta 107,00 korigirani mom 3,15

CRL 56mm
NT 1,8 mm mom 1,22
gastacijska dob 12+2

trisomija 21 1:57
Trisomija 18-13 1:24376
dobni rizik 1:24

samo na temelju biokemijskog biljega trisomija 21 1:24.

MaliRis

Poštovani doktore,
molila bih Vas za tumačenje nalaza kombiniranog probira jer mi je beta-hCG prilično visok. Ginekolog mi je rekao da je nalaz uredan, a da povišeni beta-hCG može značiti rizik od povišenog tlaka u trudnoći. Za sada mi je tlak normalan i u prvoj trudnoći nisam imala problema s visokim tlakom.
Zanima me Vaše mišljenje o cjelokupnom nalazu kombiniranog probira i o povišenom beta-hCG.

Dob: 31 godina
Gestacijska dob na dan probira: 12+3

Biokemijski probir:
Slobodna beta-hCG podjedinica: 107,5 IU/L; 4,31 MoM
PAPP-A: 5829 mIU/L; 1,82 MoM

Ultrazvučni probir:
Gestacijska dob prema UZV: 13+3
Tjeme-trtica(CRL): 70,0 mm
Nuhalni nabor: 1,2 mm; 0,68 MoM
Nosna kost pronađena
Frekvencija fetalnog srca 150 o/min
Protok kroz ductus veonosus uredan

Dobni rizik za T21: 1:460
Biokemijski rizik za T21: 1:100
Kombinirani rizik za T21: 1:614 (rizik manji od graničnog)
Kombinirani rizik za T18 i T13: < 1:10000 (rizik manji od graničnog)

Unaprijed Vam zahvaljujem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Rozica morate napraviti amniocentezu zbog dobi i povišenih dobnih rizika.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Maliris, slažem se s mišljenjem vašeg ginekologa.

rozica1

ispravak u vezi nalaza rizik na dob je 1:78

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svejedno. Ne mijenja stvar. Moj savjet je amniocenteza.