Uloživ cerviks

hope1806

Poštovani,

bila sam na pregledu kod ginekologice. Ovo mi je nova doktorica jer sam u međuvremenu ostala bez svog doktora. Na pregledu mi je rekla da sam uloživa za vršak prsta tj. nalaz: cervik uloživ za vršak prsta. U 18 sam tjednu te mi je preporučila mirovanje, normabel i magnezij. Zanima me koliko je to opasno i smijem li barem prošetati? Radim u uredu pa nema nikakvog napora. Također bila sam na amniocentezi zbog lošeg nalaza kombiniranog probira (1:5) koja je prošla savršeno bez bolova ili bilo kakvih posljedica. Koliko je ovo opasno? Ovo mi je prva trudnoća

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete normalno obavljati svakodnevne aktivnosti. Izbjegavajte veće fizičke napore. To što je cerviks uloživ ne znači ništa, važno je da se ne otvarate. Uz prijevremeno otvaranje idu simptomi kao što su bolovi u donjem dijelu trbuha, krv ili sukrvica. Nema razloga za brigu.

hope1806

Postovani....nalaz je i dalje jednak ..sad sam u 22 t. Pitanje, spolni odnosi su zabranjeni? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, važno je da se ne otvarate. Za svaki slučaj izbjegavajte odnose još neko vrijeme.

Milena1234

Poštovani, nalaz je sledeći: 31+3 tjedna, pvu mekse, ulozivo za članak. Preporučeno mirovanje. Prvorotka sam, koliko je ozbiljan ovakav nalaz?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz nije zabrinjavajući. Važno je da ste zatvoreni. To što je cerviks mekši i uloživ neće imati nikakvog utjecaja na daljnji tijek trudnoće, niti je to predznak prijevremenih trudova.

Ines91

Poštovani,
Molim vas pojašnjenje nalaza,naime danassam bila na kontroli kod ginekologa koji je bio na zamjeni,moje ginekologice nije bilo pa mi nista nije konkretno objasnio.
Trudna sam danas 27+2.
Nalaz glasi ovako:
Status:FS 28cm,kčs uredni,uterus mekan,bezbolan,u spekulumu sekrecija b.o.,cervix 1čl.prsta;CC za vršak prsta uloživ.
UZV:Vitalan plod,fhr -144min,uredni,posteljica i plodna voda uredni,biomezrija oko 26/27tj,TT oko 900-1000g
MOlim vas recite mi dali je normalno da je cervix vršak prsta uloživ,što to znači?
Prošli put sam bila na pregledu sa 22 tjedna i cervix palpatorno je bio 1čl.tvrd,zatvoren.
Dali sam jos zatvorena ili?Nije mi jasan nalaz?
Rekao mi je samo da je to ok..
Molim vas odgovor ,zabrinuta sam.
Osjecam se dobro,nemam neke specificne bolove i inace pijem magnezij 400 mg i prenatal almagea.
Unaprijed hvala
Lp

Ines91

Zaboravih napisati da mi je prva trudnoca.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz je uredan. Zatvoreni ste i to je važno. Uloživ cervike je subjektivna procjena i to neće imati nikakvog utjecaja na daljnji tijek trudnoće. Možete biti mirni.

Ines91

Hvala na odgovoru,nesto mi internet steka pa se ispricavam ako bude vise postova.
Predpostavljam da bi mi doktor rekao da sam se krenula otvarati iznutra i da me nebi samo tako pustio doma,narucena sam opet 17.06,Dali je to ok ili predaleko?Inace sam bila narucivana svakih 5 tjedana.
Dali moram mirovati??
Dali mogu li raditi normalne kucanske poslove,prosetati pola h i voziti auto??
Moze li taj cervix ostati tako uloziv i do kraja??
Vjerujem kako trudnoca odmice tako se i cervix smanjuje i otvara,samo ja sam se preplasila jer sam tek u 27 tjednu.Beba je teska izmedu 900 i 1000g.
Nadam se da bude sve ok

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sve je u redu. Da se nešto događa liječnik bi vas uputio u bolnicu. Ne morate mirovati, možete šetati i voziti auto. Nema razloga da bi porod krenuo ranije.

Ines91

Postovani,trebam jos jedan savjet,bila sam danas ponovno kod svoje ginekologice jer me cijeli vikend zateze sa strane i dolje i lagano boli kao menstrualni bolovi i pritisak mi je.
Danas sam trudna 27+5 tjedana.Prva trudnoca,sto sam vec jucer napisala.
Nalaz glasi ovako:
Status:Uterus mekan,bezbolan
GN per apec:sluzava sekrecija u rodnici,porcija konicna b.o.
Palpacijski cx 1 čl,tvrd,zatvoren(u petak mi je drugi ginekolog napisao uloziv za vrsak prsta,sto sam vec pisala,ona kaze sve zatvoreno)napet i izbocen prednji forniks
Nalaz: TVS:cx T oblik 33.6mm
UZV:kcs poz,FD uredna,posteljica sprijeda,uredna kolicina plodne vode,BPD 70,6(28+2),FL 50,4(27+1),AC 220 (26+1),EFW oko 991 gram,biometrija za 26+4!
Vodi glavica.
Terapija: Utrogestan 2 vaginalete navecer ali vaginalno mi je rekla
Mg 400 1×1
Uzv kontrola za 2tj
Redovna kontrola za 4 tj.
Rekla mi je da je beba malo manja,dali je to sad problem,mislim bebac je u 22 tj bio 448 g a sada 991g???
(Genetski smo svi s moje strane bili male bebe,ja 2200,seka 2500)
I rekla mi je utrogestane stavljati da me ne steze tako dolje..
Zanima me sto se ti utrogestani smiju stavljati u 3 tromjesecju trudnoce i sto znaci napet i izbocen prednji forniks???
Jer u uputstvima pise da ne nego samo do 12 tj,dali ce mi to skoditi???
Unaprijed hvala na odgovoru..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, utrogestan vam neće škoditi. On je samo dodatak na progesteron koji se luči u trudnoći. Forniks rodnice je svod oko vrata maternice i on se izbočuje u trudnoći kada dijete nalegne na njega. Ultrazvučne mjere su u fiziološkim granicama. U ovoj dobi trudnoće postoje odstupanja u veličini i ta odstupanja postaju izraženija prema kraju trudnoće. Normalna porođajna težina je od 2,5 do 4 kg.

Ines91

Hvala na odgovoru
Ima li razloga za brigu sto je beba nalegla na forniks?
Bebac je dosta aktivan inace
Trebam li mirovati ?Setnja,voznja autom?

Ines91

Hvala...s obzirom na taj forniks..ili je to tako normalno kad beba legne na njega?trebam mirovati,setnja,voznja autom?
Skuzila sam da vecinom kada idem ujutro na uzv je bebac dole skroz ili sjedi ili je glavom,a kada idem popodne onda se podigne i bude vecinom lijevo noge desno glava.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je normalno u trudnoći. Nije potrebno strogo mirovanje. Možete obavljati uobičajene aktivnosti.