upala male zdjelice

Iva

Popštovana doktorice, pratim ovaj forum i iskreno mi je drago da postoji ovakav način komuniciranja s Vama. Moj problem je klamidija koju liječim antibioticima (Sumamed i Doksiciklin). Ono što me brine je upala male zdjelice - kako je prepoznati, koji su njeni simptomi? Da li ginekolog pri pregledu može 'vidjeti' da li je prisutna i upala?
Veliko hvala!

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Upala male zdjelice ima simptomatologiju koja ovisi o uzročniku koji ju je uvjetovao. Ukoliko se radi o npr. E. coli ili enterokoku upalni tijek može biti fudroajantan (nagao, praćen jakim subjektivnim smetnjama, poput vrućice, tresavice, jakim iscjetkom neugodne boje i mirisa, bolovima koji su uvjetovani kobasičastim proširenjem jajovoda i izljevom slobodne tekućine u zdjelištu koji najčešće predstavlja gnoj). Ovakva se upala lako prepoznaje i liječi uvođenjem antibiotske terapije. Ukoliko je klinička slika jako izražena tada je najpoželjnije pacijenticu hospitalizirati i uvesti sitemsku terapiju antibioticima (infuzije ili intramuskularni pripravci antibiotika). Ukoliko se,naprotiv, radi o klamidijskoj infekciji tada manifestacije upale nisu jasno izražene, jer klamidija obitava kao unutarstanični mikroorganizam i stvara odgođeni upalni odgovr, što znači da se simptomi upale javljaju onda kada je šteta po gienkološke strukture već učinjena. Klamidijska se infekcija stoga teže i zakašnjelo prepoznaje kada se npr. obrađujete zbog problema neplodnosti ili javljate liječniku radi bolova u maloj zdjelici koji su uvjetovani priraslicama. Tada se u kroničnoj fazi upale uvodi liječenje antibioticima koje je najčešće dugotrajno, jer je mirkoroganizam učahuren, a upalne promjene kroničnog tipa otežavaju efikasno antibiotsko liječenje. U svakom slučaju važno je u slučaju sumnje na infekciju učiniti ciljane briseve cerviksa na klamidiju, mikoplazmu, ureaplazmu, aerobe i anaerobe kako bi se na vrijeme otkrila upala.

stels02

Postovani
Javljam se jer se brinem da imam upalnu bolest zdjelice ali nisam sigurna jer neznam prave simptome pa vam se javljam da mi pomognete.
Znam imat cesto bolove u abdonemu prije tjedan dana me jedan bas bas zaboljelo jako da sam jedva hodala al minitu il dvije i imam ceste potrebe za mokrenjem i zna me bolit nakon mokrenja. Nisam jos isla kod ginekologa na pregled jer sam mlada al bojim se da nebudem neplodna jer silno zelim djecu. Takoder imam i kao gljivice al izvana i s tim se borim vec dize a ova bol se pocela javljat nakon 2 mj od kad sam pocela s spolnim odnosima.
Molim vas odgovor i da mi kazete dali imam bolest ili ne i da mi date savjet.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sigurno nemate upalu zdjelice, ali prema simptomoma koje navodite moglo bi se raditi o infekciji mokraćnih puteva. Preporučam da učinite ginekološki i ultrazvučni pregled, te urinokulturu. Prema nalazu urina ordinirat će se terapija ako bude potrebna. Na pregledu će se ustanoviti i da li se radi o gljivičnoj upali, koja se liječi bez problema.