ureaplasma

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možda genitalni herpes. Ne mogu znati:Sugeriram pregled kod svog ginekologa.

Sunshine_M

Postovani doktore,

Suprug i ja poslednjih 5 mjeseci zelimo bebu, medjutim, do trudnoce ne dolazi. Uradili smo i prve analize, te bih Vas najljepse molila za Vase misljenje u pogledu cijele situacije.
Krenula bih od stitne zlijezde. Prije 2 i po godine dijagnostifikovana mi je hronicna upala stitne zlijezde, te pijem Letorx a 50 1/2 tablete. Od tada, na svakoj sledeecoj kontroli, nalazi hormona stitnjace su uredni. Dijagnoza po poslednjoj kontroli jeste: Euthyreosis; Thyreoditis chronica in sanationem. Vrijednost hormona je sledeca:
TSH 1,3 ( ref. vr. 0.25 - 5.0 )
T3 1,95 ( 0.95 - 2.5 )
T4 84 ( 60 -120 )
AntiTG < 6,4 ( < 18 )
AntiTPO < 0.8 ( < 8 )
Na ginekoloskom pregledu doktorica mi je rekla da je ginekoloski nalaz uredan, PAPA uredan, ultrazvucno mi je pronacla zavaljenu matericu i rekla je da jajnici djeluju policisticno. Menstrualni ciklus je uredan ( na 24 - 27 dana ). Pronasla je i miom malih dimenzija na vanjskoj strani endometrijuma, za koji je rekla da je bezopasan i da ga ne treba dirati.
Hormoni su radjeni 19. dan ciklusa i vrijednost je sledeca:
Estradiol: 145 ( ref. vr za luteal. fazu 43 - 214 )
Progesteron 12 ( 1.25 - 20 )
Prolaktin 24,1 ( 5 -35 )
LH 6,07 ( 0,2 - 6,5 )
FSH 4,46 ( 1.5 - 7 )
Spremogram:
Ukupna kolicina: 2-3 ml
Broj spermatozoida u i ccm: 56,000.000
Jako pokretnih 60%
Slabo pokretnih 20%
Nepokretnih 20%
Ginekolog je predlozila jos HSG i test na insulinsku rezistenciju.
Medjutim, u okviru priprema za HSG, radila sam cervikalne i vaginalne briseve i nalaz nije dobar.
Izolovane su Escherichia Coli, Candida non-albicians i ureaplazma vise od 10000. Dobili smo suprug i ja Ciprofloksacin a 500 2x1 5 dana, zatim Doksicilin 100 2x1 7 dana + eritormycin vaginalete 7 dana. Naravno, da ih pijemo tek nakon sto budem sigurna da nisam trudna.
Najljepse bih Vas molila za Vase misljenje o mogucnosti za trudnocu prema ucinjenim pretragama, kao i koliko je ova kolicina ureaplasme zapravo opasna u trudnoci. Koliko zapravo moze uticati na zacece i ishod trudnoce. Buduci da mesntruaciju ocekujem u iducih 2-3 dana, terapiju nismo jos poceli piti.
Moja je doktorica misljenja da prema do sada ucinjenim pretragama nema prepreka za trudnocu. Ja sam zabrinuta jer jajnici djeluju policisticno, kao i zbog ureaplazme.
Najljepse Vam hvala i srdacan pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prvo potrošite antibiotsku terapiju pa ponovite cervikalne briseve. Kad budu sterilni napravite prohodnost jajovoda.
Kod obrade steriliteta spolni hormoni se rade od 2-5. dana a ne 19.d.ciklusa.
Dakle iste morate ponoviti. TSH je uredan kao i spermiogram.

bojana1311

Postovani,trudna sam 22 tjedna,u cervikalnom brisu je izolirana ureaplasma 10 na 4,popila sam dvije kutije antibiotika azimeda,ali je na kontrolnom brisu navedena bakterija ponovno izolirana u istoj koncentraciji (10 na 4),te mi je dat antibiotik Flexid 500 mg (levofloksacin),molila bi vas vase misljenje s obzirom da levofloksacin nije preporucljiv u trudnoci,hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Osobno bih pričekao koji tjedan i napravio kontrolni bris. No ako vam je kolega propisao navedeni lijek, nemojte sumnjati i uzimajte ga.

dora_u

Pozdrav. Nađena mi je ureaplasma "10 na 3".
Na test sam otišla zbog povremenih bolnih odnosa, a s vremenom sam primijetila učestalu potrebu za mokrenjem, i teže vlaženje pred/prilikom odnosa i općenito. Tim simptomima je prethodila jaka upala mjehura za koju sam bila antibiotike prije 5 mjeseci. Može li to biti povezano s pojavom ureaplasme?
Inače sam, tijekom života, bila sklona pojavi candide prilikom bilo kakve jače iritacije (bicikl, alkohol itd).

Za terapiju sam dobila 12 dana doksiciklina, a partner (koji živi u inozemstvu) je dobio 20 dana doxybene antibiotika (njemački ant.), međutim po sadržaju su ta dva lijeka potpuno jednaka (100mg doxycyclini hyclas). Nije mi jasno zašto postoji takva razlika u duljini terapije? On nije radio test, već je dobio terapiju s obzirom na ishod mog testa.

Također, kod njega su se pojavile neke smetnje poput crvenila i laganog osipa i traju gotovo godinu dana, kao da ima candidu. Ponekad jače, ponekad slabije, ponekad nikakve. Koristio je razne antifungicidne kreme kroz dulji period koje su povremeno pomogle, međutim to se i dalje povremeno pojavljuje pri snažnijoj iritaciji. Imaju li gljivice veze s ureaplasmom?

Unaprijed hvala na odgovoru i srdačan pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ureaplasma je spolno prenosiva bakterija i nema veze s mokraćnom upalom niti gljivicama. U toj maloj koncentraciji liječenje nije potrebno.

stex

Postovani,
vec godinu dana imam pojacan sekret neugodnog mirisa i osjecaj nelagode, peckanje nakon mokrenja. Uradjen mi je bris cerviksa, ureaplasma urealyricum pozitivna u titru >10 na 4 . Ginekolog mi nije dao nikakvu terapiju, jer smatra da je to normalan iznos bakterija. Sta mi Vi predlazete?

Dejan Šakoronja, dr. med.

S obzirom na smetnje ja bih vam ipak dao antibiotsku terapiju.

martinija75

Postovani,imam 40 godina i cerku od 14.Prosle godine sam ostala trudna iz prvog pokusaja,zatim mi je u cervikalnom brisu izolovana ureaplasma.Dobila sam terapiju eritromicinom,ali u medjuvremenu je na zalost bila dijagnoza blighted ovum u 10-oj nedelji i uradjena je kiretaza.Posle kiretaze sam dobila ciprocinal i macmiror complex 10 dana.Sada u zadnjem brisu je opet nadjena ureplasma,ali i mycoplasma hominis,sto mi nije jasno za ovu drugu jer iskljucivo imamo odnose sa kondomom!Dobila sam da pijem dovicin i opet macmiror 10 dana,a suprug isto dovicin 10 dana.Pitanje je,smemo li da imamo odnose sa kondomom dok traje terapija,uvece pre stavljanja vaginalete,a ako ne,da li je bezbedan bar oralni sex?I da li uporedo da uzimamo i probiotike,kao i da li ima jos nesto sto mogu da pijem,neki caj i sl.Hvala Vam unapred na odgovoru,zelimo da se izlecimo sto pre i opet pokusamo sa bebom jer nismo mladi toliko...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete imati odnose sa zaštitom. Možete uzimati probiotike paralelno s antibioticima.

martinija75

Postovani doktore,izvinite,imam jos jedno pitanje.Na koji nacin suprug moze da uradi test na ureaplasmu?Tamo gde smo pitali,privatno,rade iskljucivo preko brisa uretre,a meni je moja doktorica preporucila da se radi preko ejakulata tj.spermogram i da je tako najbolje i to u higijenskom zavodu.Da li moze tako ili mozda i preko krvi i sta je po Vama najbolje,jer moj suprug se plasi brisa uretre jer boli...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kod muških se radi bris uretre i mikrobiološka analaiza ejakulata. Nikako drukčije.

Plavonastrafte

Postovani doktore, pisem Vam zbog problema sa ureaplasmom. Sve je pocelo u 11-om mesecu prosle godine, kada sam pocela da osecam tegobe-produzena menstruacija, dosta pojacan sekret smedje boje i osecaj tezine u donjem stomaku. Kod lekara sam tad radila kompletan pregled, papu, vaginalni uz, cervikalni i vaginalni bris i bilo je sve u redu. Napominjem da mi dva lekara nisu predlozila da proverim urea, mikoplazmu i hlamidiju. Slali me da proverim hormone-sve u redu. Hteli su vec da me stave na kontracepciju, jer su pretpostavili da u drugom delu ciklusa nesto ne stima. I onda sam ja samoinicijativno uradila analize na HMU pcr metodom i ispala pozitivna na ureaplazmu. Dr mi je prepisao sumamed 500, dve kutije, za mene i supruga. Meni se cinilo kao kratka terapija,znam da svi dobiju po dva antb, ali nisam htela da se mesam u njegov posao. Vec posle prve tablete mi je sekret stao i osecala sam se odlicno. Medjutim, nakon 20-ak dana ponovo pocinju slicne tegobe, ali dosta ublazene. Ponovo sam se testirala-pozitivna na ureaplazmu, suprug negativan. Dr mi sad predlaze ciprocinal, pa eritromicin. Za supruga nista, ali odnosi strogo uz zastitu. Molim Vas za Vase misljenje, da li se slazete sa ovom terapijom? Pitala sam i za neke vaginalete, kaze da ne treba. Kako biste me Vi lecili? Iskreno, zelim da mu verujem, ali kako me nisu poslali ni na analize, ipak bih volela da cujem i Vase misljenje. Inace, imam 35 godina, jedno dete. Unapred hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Slažem se u potpunosti s mišljenjem i terapijom vašeg ginekologa.

josipasc

Postovani. Radeni su brisevi cerviksa iz razloga sto vec 6.mj.pokusavam zaceti ali neuspjesno. Sve je uredno osim ureaplasme. Dakle, nalaz kaze:
Ureaplasma spp.je izolirana
Azotrimicin S
Doksiciklin S
Mozete li mi molim vas objasniti sto znaci S (senzitivno) na ta dva antibiotika.

P.s.gin.je prepisao doksiciklin za mene i partnera.

Lp..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Znači da vaša ureaplasma reagira samo na ta dva antibiotika. Terapija je u redu.

Iva31

Dopuna prethodnom pitanju:

Uz moj poz nalaz na ureaplasmu 10 na 4 dr.nije prepisala terapiju i za mog muža već je samo rekla da imamo odnose uz kondom. Ako se uspijem riješiti bakterije, jer sam čitala da je jako uporna, vjerojatno ću se opet zaraziti ako ju i muž ima. Ili cijelu trudnoću tj.još 15 tj.koristiti zaštitu. A što onda poslije poroda??

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poslije pororda ćete ponoviti briseve i terapiju ako će biti nužna.

nik0d0

Poštovani, u 22,tjednu sam trudnoce ,
napravljen mi je bris cerviksa i nalaz je izolirana Ureaplasma ,azitrmicin ,dobila sam azimed antibiotik 1×1/24h da li je to dovoljna terapija ?

Nazad
1 ... 15 16 17 18 19 20 ... 35
Naprijed