UZV mjere u trudnoći

Linaa

Poštovani, danas sam se vratila s pregleda i uznemirena sam pa bih htjela čuti i vaše mišljenje.

Naime, prilikom ultrazvučnog pregleda (20 tj) doktorica se zaustavila na buberzima i prokomentirala kako su neki "kanali ili rupice", nisam zapamtila medicinski izraz, veličine 4-5 mm i kao je to granično, ali granicama normale. Dovoljno da mene uznemiri pa sam ju na kraju zamolila da još jednom izmjeri i rekla ja da je sad čak i manje 3.8 mm i 3.2 mm - tako piše i na slici s UZV-a. Napisala je na nalaz PKD 3-4 mm (valjda sam dobro pročitala kraticu) i kaže da je to uredan nalaz. U meni je ipak crv sumnje i u priličnom sam strahu pa bih Vas zamolila da mi objasnite o čemu se radi i trebam li brinuti.

Zahvaljujem ,

pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

PKD policistic kidney disease, mjere su još u granicama normale. Pratite dalje ultrazvukom.

ruddy

Poštovani,

voljela bih čuti Vaše mišljenje o sljedećem. Na današnjem pregledu da 29+1 učinjeno je mjerenje BPD, FL I AC i mjere su sljedeće. BPD 73,8mm (29+4), FL 54.3 mm (28+5), AC 226.5 mm (27+0). Doktorica je rekla da AC malo odstupa ali da po njoj nije za sada zabrinjavajuće te da kako sam do sada radila (od ovog tj više ne) da malo usporim i više mirujem ležeći na lijevom boku jer da očigledno potrošim sama previše energije koja ne stigne djetetu . Naravno da sam zahvaljujući internetu svašta pročitala, o zastoju rasta i sl.stvari, nedovoljno dobroj posteljici i sl... pa Vam zato i pišem te Vas molim za Vaš savjet u ovome slučaju. Naručena sam na pregled za 3 tjedna, a doktorica mi nije rekla sad ništa o posteljici i eventualnom problemu...je likasno čekati 3 tj, odnosno postoji li kakva opasnost sada za bebu?

Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Slažem se s mišljenjeOptimizirajte unos hrane i pazite da dobivate na tjelesnoj težini.
Svakako je moguće da se kod vas razvija atipični zastoj u rastu, te je češće UZV kontrola , procjena TTa ploda, količine plodne vode, i prirasta ploda, te je nužno napraviti i fetoplacentarne protoke.
Sljedeći UZV pregled bih napravio za 2-3 tjedna.

ruddy

Hvala na odgovoru. Recite mi samo o tim protocima..di se to radi,kod soc ginekologa ili u bolnici?i mogu li s time sacekati do sljedeceg prefleda ili mi predlazete da to zatrazim prije? Nadam se da nema opasnosti za bebu ako cekam.

Dejan Šakoronja, dr. med.

I kod svog ginekologa i u bolnici. Poslušajte svog ginekologa.

ruddy

Hoću,hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.