Vađenje spolnih hormona

Svifters

Poštovani,
moram vaditi spolne hormone FSH, LH, PRL i estradiol. Dobila sam menstruaciju jučer (ponedjeljak) popodne. Budući da se oni trebaju vaditi 3.-5. dan, da li je u redu ako ih odem u četvrtak u jutro?

Dejan Šakoronja, dr. med.

U redu je.

Svifters

Poštovani,

budući da su mi svi spolni hormoni u redu (jedino još ne znam za progesteron jer se on vadi 21. dana ciklusa), koji mogu biti razlozi nastajanja cisti i ciklusa bez ovulacija? Mogu li imati utjecaj tablete Propiltiouracil(tablete za Gravesov sindrom)?

Unaprijed hvala na odgovoru happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napišite mi njihove vrijednosti. Trebaju se gledati međusobni omjeri.

Svifters

estradiol 77.01 (žene folikularna faza 46.0 - 607.0)
testosteron 1.06 (žene prije menopauze 0.29 - 1.67)
prolaktin 309.00 (žene 127 - 637)
LH 6.06 (ž.folikularna f. 2.4 - 13)
FSH 6.26 (ž.folikularna f. 3.5 -12.5)

Dejan Šakoronja, dr. med.

Za postizanje trudnoće treba da je fsh dosta viši od lh, a vama su podjednaki, iz čega zaključujem da svai mjesec ne ovulirate.
Savjetujem UZV folikulometriju i tempirani odnos ako su prohodni jajovodi.

Svifters

Bila sam na UZV-u koji je potvrdio da nemam vodeći volikul za tekući ciklus.
Budući da imam ciste na jajnicima te da su sami jajnici povećani (volumen im je 16 odnosno 17 ml) i da je hormonska slika takva kakva je, trebam li uzeti oralnu kontracepciju kako bi ciste nestale?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako da trebate. Procitajte o pcos- u više na našim stranicama.

nacka83

Postovani,u laboratoriji su mi rekli da bi progesteron trebalo vaditi 21og dana ciklusa.Medjutim meni menstruacija traje 22 dana.Kada bi trebalo da vadim progesteron?

Dejan Šakoronja, dr. med.

20.ili21.dan ciklusa.

Dakota

Poštovani,

Radila sam hormonski status na 4. dan ciklusa, pa me zanima da li su nalazi uredni? Naime, već osam mjeseci pokušavam ostvariti trudnoću. Ovulacije su potvrđene folikumetrijom, papa u redu, cervikalni brisevi u redu, spermiogram također uredan.

Estradiol E2 301 pmol/L (folik.faza 77-921)
Lutropin LH 2,6 IU/L (folik.faza 2,4-6,6)
Folitropin FSH 4,2 IU/L (folik.faza 3,0-8,1)
Prolaktin 255 mIU/L (109-557)
TSH 2.833 (0.350-5.000)

Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredni osim tsh.
Za trudnoću je važno da je oko 2 ili ispod. Napravite još prohodnost jajovoda i obratite se endokrinologu zbog tsh.

micaubica

Postovani,radim godinu dana na trudnoci.TSH od 0.60 do 4.78,meni je 2.05.Da li je uredan?

Dejan Šakoronja, dr. med.

U redu je. To nije uzrok da ne možete ostvariti trudnoću. Obrađujte se dalje.

INES1985

Postovani zeljela bih cuti vase misljenje o mojoj dijagnozi prije 15.dana javilo mi se krvarenje u vidu iscjetka odem svom ginek.i dobijem dijagnozu disf.krvarenje kao od poremecaja hormona(nisam radila provjeru hormona nez kako je to zakljucio)propise mi ljek Primolut nor i pila sam ih 10dana nakon 3.dana stalo krvarenje i 2 dana nakon terapije dobijem kao menstr.ginekolog kaze to je ciscenje maternice sto je logicno kao poslje te terapije i 3.dan nakon te menstr ukljuci mi ergometrin evo jucer i danas ih pijem krvarenje se smanjuje...nez sta ce dalje ici ali zanima me Vase misljenje i Vas kom na pristup moga ginekologa

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dobili ste uobičajenu terapiju za disfunkcionalno krvarenje. Preporuka za daljnju obradu je vađenje spolnih hormona 3. dana ciklusa, te progesterona 21. dana. Prema nalazu hormona vidjet će se da li je potrebna daljnja terapija. Disfunkcijska krvarenja su česta i nema razloga za brigu.

INES1985

Hvala puno na odgovoru

INES1985

Hvala Vam na odg i misljenju i jos da pitam dali se to sve desi kada progesteron ili estrogen padne ili puno poraste i dali od poremecaja tih hormona kosa opada jer meni je i kosa uzasno pocela da opada u zadnjih 20dana imam osjecaj da ce sva otpasti

Ivo Balenović, dr. med.

Krvarenje se najčešće javlja zbog slabe funkcije žutog tijela, tj. nedovoljnog lučenja progesterona. Ispadanje kose može biti povezano s visokim vrijednostima muških spolnih hormona (testosteron, DHEAS). Svakako učinite hormonski status.

INES1985

Zahvaljujem se puno