Visoki tlak

jelena123456789

Poštovani,

u 30. tjednu trudnoće sam.
Dijagnosticiran mi je povišeni tlak. No, kući u opuštenoj atmosferi gornji tlak ne prelazi 135. Čim moram na pregled ja se uspaničarim i na samu pomisao na tlakomjer i stručne osobe koje mi mjere tlak ja se previše uzbudim i ne mogu se smiriti. Mislim da se radi o sindromu bijele kute. Hospitalizirana sam od jučer i pijem duplu dozu norvasc tableta od 5 mg. Ukratko, sve je u redu dok ne dođe do toga da se tlak mora izmjeriti, gornji zna dostic i 180. Kući u toplini moga doma je skroz drugačija priča. Koje je vaše mišljenje? Može li se strah od tlakomjera i doktora zbilja tako odraziti na tlak?

Druga stvar koja me zanima, je li povišen tlak može utjecati na razvoj mozga djeteta? Može li se povišen majčin tlak odraziti na mentalno stanje djeteta? Ne znam kako bih se u vezi ovog pitanja točno izrazila ali nadam se da ćete razumijeti na što ciljam.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tko vam je ordinirao Norvasc. White coat fenomen je prisutan u 30 posto slučaja pa ne vidim zašto ne bi bio i kod vas. Svakako ipak savjetujem obradu i kontrole RR-a kod kuće, uz koagulaciju krvi i urinokulturu.