Vodena cista

Prespana

Posto mi menzia kasni a nakon 7 dana kasnenje dobila sam neko tackasto braon krvarenje oskudno samo kad se obrisem samo dva dana i nista vise .Test za tridnocu negativam alinga nisam uradila bas na prvu utrinsku mokracu.Danas ginekolog mi otkrio vodenu cistu 37 *30.I nije mi dao primolut sa obzirom da ja imam verikozne vene i to bas puno.i kaze da trebam na transfuziolog da to odobri uz neka ispitivanja.Jrl moze cista sama da pukne ada nepijem primolut???hvala vam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, takve ciste uglavnom prolaze same od sebe i nakon toga nastupa menstruacija. Gestagenskim preparatima pomažemo da to bude što prije.

bubicavk

Poštovanje,molila bih Vaše mišljenje vezano uz svoje stanje.37 god,1 porod (2015),0 pobačaja.
Srpanj 2017.-3D Uzv:lijevi ovarij 31x22x25 vol. 9,4 cm3 s folikulima do 8 mm.Intimno uz ovarij IZDUŽENA HIPOEHOGENA cistična tvorba dim. 34x23x24 vol. 9,9 cm3 oskudne periferne hd vaskularizacije.
Desni ovarij: 42x31x31 mm vol. 21,9 mm s folikulima do 9,3 mm.
U c.Douglasi nema sl. tekućine
Dg: Hidrosalpinx ?
Učiniti: CKS,L,ZR,CRP + urin sedim.
Ca 125,Ca 19-9,CEA,AFP
Pitanja:
1.Hipoehogena tvorba upućuje na moguć malignitet ili nešto benigno (endometrioza ili kakva cista)
2.Što znači oskudna periferna vaskularizacija i na što upućuje?
3.Kako to da dr. Nije siguran u dijagnozu nego pretpistavlja?
(mislila sam da 3D ipak omogućuje da se vidi šta je to: vodeno,mesnato,potencijalno maligno)
4.Treba li učiniti još kakve pretrage?
Napominjem da rezultate pretraga još čekam i da je ovo meni bio šok jer je pregled rađen iz drugih razloga,a ne zbog te tvorbe koja nije postojala u travnju kada se isto radio 3D.
Naime,sve je rađeno u sklopu kontrole nakon loop biopsije zbog CIN III (PHD: u kanalu sluz i normalan endocerv. epitel a u 5 uzoraka CIN III gdje promjene mjestimično oblažu žlijezde.U stromi nisu nađene abnormalbe stanice).
Na ovoj kontroli dakle nađena navedena tvorba,kolposkopija uredna,cijelo područje jod pozitivno.Uzet i kontrolni PAPA koji sad čekam.Dakle,sve u svemu,ovo sa CIN om izgleda dobro,a sada novo IZNENAĐENJCE!
Oprostite na dužem postu,ali nisam htjela štogod važno propustiti.Molim vas da mi date svohe mišljenje vezano uz tu tvorbu i odgovorite na pitanja koja me muče.
Lijepi pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ultrazvučni nalaz upućuje na hidrosalpinx (što je i navedeno kao dijagnoza). To je proširenje jajovoda najčešće kao posljedica upale. Sigurno nije ništa maligno. Oskudna periferna vaskularizacija znači da je tvorba slabo prokrvljena što ide u prilog benignosti. Maligne tvorbe su obilno prokrvljene. Za sada ne treba nikakve dodatne pretrage. Dijagnozu sa 100% sigurnošću može postaviti jedino patolog nakon što pregleda preparat.

bubicavk

Poštovani doktore,puno hvala na vašemu promptnom odgovoru!
Od silnog straha (isprepadana sam već od CIN-a) zaboravih pitati:
1. Ima li načina da se taj hydrosalpinx izliječi kakvom oralnom ili sličnom terapijom,ili definitivno ne gine operacija?
2. Ako je nužno i jedino rješenje operacija,šta to za mene znači-ostajem bez jajovoda,jajnika ili oboje?
Zahvaljujem i najsrdačnije vas pozdravljam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, operacijom se odstranjuje samo promijenjeni jajovod. Nikakva terapija ne može izliječiti hidrosalpinks. Problem hidrosalpinksa je smanjena plodnost.