Vodena cista na jajniku

Malex

Postovani, danas sam isla prvi put kod ginekologa, ali mi nalaz nije bas najjasniji. Status- spoljasnje genitalije- b.o., vagina prolazna za 2 pp, neravnih zidova sa dosta sekreta koji ostaje na rukavici, uzet VS PVU dug 2 cm, konican, pokretljiv, neosetljiv, spoljno usce tackasto, Adnexa desna skracena, desni jajnik cistican, osetljiv, kao pomorandza, leva slobodna, neosteljiva. UZ nalaz- uterus u AVF, dimenzija 47x35x61 mm sa endometrijumom 7/2 mm, desni jajnik sa anehogenom cisticnom formacijom oko 40 mm, levi 27x 23 mm, uredne morfologije. Dg. Adnexitis dex. Cystis ov. dex.
Imam 18 godina i ovo mi je 23. dan menstrualnog ciklusa, a inace traje 31 dan. Interesuje me da li je ta cista ozbiljna, i da li trebam uzimati neku terapiju?
Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne trebate terapiju. Obično se radi o folikularnim cistama koje obično prsnu s menstruacijom.
Napravite kontrolni uzv nakon menstruacije.

ina.zg

Poštovani,

Prije par dana bila sam na ultrazvuku jajnika i Dr. je rekao da imam cistu 12 mm na desnom jajniku, i da je najvjerojatnije vodena. Ultrazvuk je bio 8. dan ciklusa (medjutim Dr me uopće nije pitao koji mi je dan ciklusa). Zanima me da li je moguće da je to folikul ili se na ultrazvuku može razlikovati vodena cista i folikul.

Prije 4 mjeseca sam prestala piti kontraceptive, imam 27 godina i ciklus mi je 27 -28 dana.

Puno hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o vodećem folikulu. Ne brinite, te drugi put pitajte.

valentina1995

Poštovani,
početkom 9.mjeseca mi je nađena cista na desnom jajniku. Nalaz: Gin anamneza: P=0, Gin nalaz: Nulipara. Sekrecija sluzava. Portio s većom cirk eritroplakijom. Uterus u AVF, mormalno velik, desno uz uterus CY veličine oraha, lijeva adnexa palpatorno slobodna. Gin UZV: uterus u AVF, normalno velik, endometrij trolinijski, mjeri 7,7mm. Desni ovarij sa simplex CY 35 mm - corpus luteum persistens. Lijevi ovarij uredne građe i morfologije. Nakon mjesec dana ništa se nije promjenilo i 4 mj. sam Duphaston tablete i ovog mjeseca na ultrazvuku mi je pronađena još jedna cista uz ovu iste veličine, vadila sam tumorske biljege i to je uredu, sada sam dobila tablete Provera da pijem ovaj mjesec. Osjećaj jaku bol u tom predjelu. Zanima me Vaše mišljenje. Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prsnut će vjerovatno uz terapiju. Ne brinite.

IvonaZg25

Poštovani,
Unazad tjedan dana osjećam blagu do jaku bol u desnome jajniku koja nije konstantna i povremeno imam osječaj da me boli i po širem području trbuha. Naime prije 4 godine u prvoj trudnoći saznala sam da imam cistu bistrog sadržaja veličine 3,2 cm, doktor mi je rekao da nema potrebe za zabrinjavanjem izuzev ako počnem osječati jaku bol, 2,5 godine poslije u drugoj trudnoći ta cista je bila veličine 3,6 cm također bistrog sadržaja. Sada već godinu i pol nisam bila na pregledu. Menstruacijski ciklus nije baš redovan, uvijek je prisutno kašnjenje 7-14 dana, a menstruacija mi je sa 5-6 dana trajanja spala na 2-3. Molim Vas recite mi imam li razloga za brigu, može li ova cista postati opasna i dali bih ovo već bilo neko alarmantno stanje?
Zahvaljujem unaprijed na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako se radi o vodenoj, folikularnoj cisti te veličine ne radi se o potencijalnoj opasnosti. Savjet je da pričekate menstruaciju te se javite na kontrolnmi UZV.

Poštovani doktore,

molim Vas da mi protumačite nalaz: uterus u avf 70x40 mm,endometrij 10 mm,lijevi jajnik 36x33 sa folikulom 22x22,desni jajnik 29x24 na 14 ti dan ciklusa.

Prvi liječnik mi je rekao da su mi oba jajnika uvećana i propisao Dabroston tablete, 10 dana x 2 tablete od 16- og dana ciklusa. Drugi liječnik mi je rekao da je sve sasvim uredu i da ne bih trebala piti Dabroston.

Ne znam stvarno što da činim...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nalaz uredan. Gledani ste u vrijeme ovulacije na jajniku. Ne treba vam duphaston.

SUKI1973

Poštovana Doktorice:

moj problem je sljedeci-menstruacija u 12tom mjesecu je izostala,u prvom mjesecu sam je dobila i bila je obilnija...onda sam otisla kod dr na pregled..uzvukom je utvrdjeno da je desni ovarij pretvoren u cistu simplex promjera 39.9mmX33.6mm..douglas slobodan..dijagnoza-cervicitis sanata,cysta ovari lat dex,taj pregled je bio23.01,a dobila sam 13.02 i jos uvijek krvarim,obilnije.Doktora sam pozvala da pitam sta da radim,savjetovao je da ako nemam bolova,dodjem u ponedeljak ako to ne prestane...inace je planirano da dodjem u trecem mjesecu ponovo na uzv da pogleda da li je cista pukla..mozete mi reci vase misljenje..imam 40god i jedan porod do sada

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mišljenja sam da će krvarenje stati uskoro i da trebate gestagensku terapiju.

ivakk1

Poštovani doktore!

Ciklus mi je neredovit (30.-50. dana) te sam zbog policističnih jajnika, prošli mjesec, dobila terapiju Duphastonom 2X7dana od 19. dana ciklusa.
Nakon prve ture tableta dobila sam mjesečnicu 10. dan nakon posljednje tablete, no sada, nakon druge ture popijenih tableta,
dobila sam mjesečnicu 3. dan nakon posljednje tablete. Mjesečnica je počela jučer te je vrlo oskudna i tamne boje što mi je nekako čudno.
Odnosi su uvijek bili uz kondom, osim jednog odnosa, 8. dana ciklusa, kada smo koristili metodu prekinutog snošaja..
Da li postoji mogućnost trudnoće, ili ovakvu oskudnu mjesečnicu mogu pripisati terapiji?
Također, ukoliko bi se dogodila trudnoća za vrijeme pijenja terapije, da li bi ona negativno mogla utjecati na razvoj ploda?
Hvala!

ivakk1

Poštovani doktore!
Zbog neredovitih ciklusa (30.-50.dana) i policističnih jajnika prepisana mi je terapija Duphastonom 2x7dana od 19. dana ciklusa.
Prošli mjesec popila sam prvu turu terapije i dobila sam mjesečnicu 10.dan nakon posljednje popijene tablete (36. dan ciklusa).
Sada, nakon druge ture terapije, dobila sam mjesečnicu već 3. dan nakon posljednje tablete (28.dan ciklusa). Mjesečnicu sam dobila jučer i ona
je vrlo oskudna i tamne boje što me zabrinjava. Odnose sam uvijek imala uz kondoma, osim jednog odnosa, 8. dana ciklusa, kada smo se koristili metodom
prekinutog snošaja. Postoji li mogućnost trudnoće ili je oskudna mjesečnica posljedica terapije?
Ukoliko bi do trudnoće došlo, može li navedena terapija negativno utjecati na plod?
Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite test na trudnoću. Navedeni lijek ne smeta ranoj trudnoći, dapače daje se za održavanje rane trudnoće.

mina123

Postovani,
u predelu levog jajnika imam dve vodene ciste precnika 77,4 x 42,3 mm tankih zidova,bistrog sadrzaja, Uterus u AVF dimenzija 67,9 x 47,8 x 46,4.
Vec 4 godine imam te ciste i u pocetku mi je ginekolog rekao da su bezopasne,ali su pocele da se povecavaju vremenom. Dosad nisam imala nikakvih bolova ali pocetkom ciklusa dobila sam bolove u predelu stomaka i u donjem delu kicme. Otisla sam kod ginekologa i on mi je savetovao da idem na operaciju radi uklonjenja cisti. RAdila sam razne analize. Tumor markeri su mi uredni,jos cekam rezultate papa testa. Snimila sam kicmu i konstantovana je diskopatija (razmimoilazenje prsljenova). Zanima me da li su ti bolovi zbog kicme ili cisti i da li cu morati da idem na operaciju i da li cu morati da odstranim jajnik? I da li je bolja klasicna operacija ili laparaskopija?
Hvala unapred!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Već davno ste trebali biti operirani. Ovako je velika šansa da se jajnik neće uspjeti spasiti.

SilviaG

Poštovani,
Imam 55 godina,160/63 i jedan porod., Ugradjena mi je IUD Mirena (zbog obilnog krvarenja),nakon koje se prestalo krvarenje i odlicno sam se osjecala. U poslijednjih 14 mjeseci nemam vise ni naznake mjesečnice.
Redovito idem na sistematske preglede, poslijednji je bio u 12.mjesecu 2013. Uradjeni ultrazvuk je slijedeći:
GINEKOLOŠKI STATUS
U spekulima - vanjsko splovilo rotkinje.
Rodnica - srednje duga, prostrana, glatka. sekrecija oskudnija bjeličasta.
Cerviks - cilindričan, epiteliziran. Niti od IUD se prikažu.
Uterus - u AVF - u uredne veličine, tvrd, gibivi, bezbolan.
Adneksa - obostrano slobodna, bezbolna.
Trbuh bolno osjetljiv u području slijepog crijeva.

PAPA TEST: UREDAN NALAZ.
St. čistoće 1.

UZV/TV
Uterus - u AVF - u homogen, 64 x 32 mm
Endometrij - tanak s IUD in situ
Desni ovarij - 20 x 13 mm uredne morfologije
Lijevi ovarij - 21 x 13 mm uredne morfologije
C.Douglasi - ne prikaže se slobodna tekućina
CA 125 10,3
Probadanje na desnoj strani u donjem dijelu karlice se povuklo, popila Azitromicin 500mg, kako mi je propisano i napravila kolonoskopiju (sve u najboljem redu). Nakon razgovora sa svojom doktoricom sam napraviti MR male karlice, ostalo je pozitivno osim ovog dijela:
...Lijevi ovarij involutivno izmjenjen, fibrozirane strome sa involutivnom seroznom cistom omjera do 10mm. Desni ovarij fibroziran – 21 x 9 mm bez cisticnih promjena...
...Nema znakova prisutnosti slobodne tečnosti u maloj karlici. MR pregled karlice na prikazuje patološke promjene; nema pelvične limfadenomegalije...
Prije 2 tjedna mi se malo napuhnuo trbuh i grudi i imala sam 2 dana glavobolje, isto kao i prije kad sam trebala dobiti mjesečnicu, zatim je sve prestalo i koji dan kasnije u donjem dijelu trbuha sa desne strane opet probadanje, a sada osjećam i na lijevoj i na ledjima istu nelagodu, bol, ne prejaku, ali konstantnu.
Nakon pretraga na Internetu sam u panici, jer se trenutno ne nalazim u Zagrebu, niti Europi, i jako se plasim da ću mozda zakasniti, posto se vracam tek za 8 dana.
Molim Vas za mišljenje i savjet kada se vratim koje sve laboratorijske nalaze i pretrage hitno da napravim.
Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite krvnu sliku, crp, urinokulturu i cervikalne briseve.
Izvadite mirenu.

pomozitemi

Poštovani, ja imam 22 godine i prije 6 mj. sam išla na prvi ginekološki pregled, jer sam imala neredovne menstruacije. Bilo je mjeseci kada je normalan ciklus, pa kada je bio samo smeđi sekret i jedan mjesec izostane pa oper normalno. Moram napomenuti da sam bila pod stesom taj period i bila prehlađena, kao i da mi se zna desiti jednom do dva puta u godini da ciklus izostane. Test za trudnoću radim preventivno i negativan je. Zaštitu uvijek koristim. Doktor mi je ustanovio folikul 10mm na desnom jajniku. Rekao je da nije ništa ozbiljno i da ukoliko se ova neredovnost nastavi da dođem da mi da tablete da se to uredovi. Prije 2 dana sam bila opet kod njega jer mi je prošli mj. ciklus izostao, a za ovaj mj. je bio normalan ( menstruaciju sam dobila dan nakon ispita, to napominjem jer je možda stres bio presudan) I tom prilikom mi je rekao da moram čekati dvije uzastopne normalne mensturacije da bi utvrdio da li treba početi terapiju. Mene samo brine na šta se ta terapija može odnositi i da li te tablete mogu narušiti moju hormonsku ravnotežu? Molim za Vaš odgovor. Hvala Vam na vremenu. Lijep pozdrav.

Nazad
1 ... 18 19 20 21 22 23 ... 41
Naprijed