Vodena cista na jajniku

sb34

Dr. je napisala: na desnom ovariju "anehogena cistična tvorba", to bi trebala biti vodena?

Mia777

Poštovani doktore,
imam 21 godinu, neredovite cikluse i redovne zasticene odnose. Na zadnjem redovnom pregledu kod ginekologa (25.02.2015.) ustanovljena mi je cista na jajniku koja je tada bila 55,4mm. Ginekolog me je dalje uputio za ca 125 i uzv, color doppler. Isti dan, par sati nakon pregleda sam dobila krvarenje, a prije toga zadnja mjesecnica je bila 14.01.2015. Stoga uradila sam samo ca125 te je bio 25klU/L. Mjesecnica mi je stala te sam danas (04.03) isla odraditi ostale pretrage za sto sam dobila sljedeci nalaz:

UZV TVS CD: uterus 57x38mm, endometrij 2mm. Lijevi jajnik 25x22mm, desni jajnik s vecom simplex cisticnom tvorbom koja mjeri do 73mm, bez protoka, septa ili papila uz nesto rezidualnog tkiva ovarija. Ri pericisticno 0,63. C.Douglasi prazan.
Obzirom na velicinu ciste, nuliparitet i dob preporucujem konzultacije na klinici za ginekologiju radi ev. LPSC.

Zanima me da li je laparoskopija neizbjezna i hoce li doci do daljnjeg rasta ciste ako se zahvat ne napravi sto prije? Trebam li se zabrinuti za navedeni nalaz? Da li treninzi u teretani mogu pogorsati sve ili mogu slobodno nastaviti s trenizima?

Oprostite na smetnji i veliko hvala
LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

SB da radi se o vodenoj cisti.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema vježbanja, postupite kao što vam je rečeno. Daljnjim čekanjem može se samo dogoditi da ostanete bez jajnika. Dakle LPSC je nužna.

tommy777

Postovani, zanima me Vase misljenje:
Dg: cystis( vs endometrioides) ov.dex
Sterilitas prim
U spekulima uredan nalaz.
Uterus u RVF, primjerene velicine i konzinstencije, uz isti priljubljen d.ov.vel.zelenog oraha, bezbolan; lijevo adneksalno: b.p.n. Douglas visok, bezbolan.
TVS: uterus uz RVF: 49/33/42mm: FM stijenki
Endometrij trolinijski 9,9 mm
Desni ov: 55/32mm s dvije ogranicene, avaskularne izoehogene cist.tvorbe: 32/23mm plus 20/12mm, priljubljen uz uterus
Lijevi ovarij primjerene vel i oblika.
U Douglasu nema slob.tek.
CA 125=4,7
Savjet za LSC
Unaprijed zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sumnja je na endometriozu i potreban je operativni zahvat laparoskopija da se napravi cistektomija u svrhu obrade i liječenja steriliteta.

tommy777

Hvala Vam najljepsa na odgovoru, te me zanima samo jos slijedece; nema mogucnosti da ta cista pukne sama od sebe, i moj gin smatra da bi bilo pametno pokusati zatrudnjeti i s cistom, a ako ne ide do jeseni, onda svakako uciniti laparoskopiju...ako trudnoca slucajno uspije nece cista smetati nicemu?
Hvala puno

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako ostvarite trudnoću neće smetati. No ako je riječ o endometrioznoj cisti vjerovatno će rasti i opet ćete morati na operaciju.

xxxNinaxxx

Poštovanje. Bila sam na kontrolnom UZV zbog vodene ciste na jajniku 3,9*3,4 cm. Između ostalog, na nalazu piše: "protok uz cistu RI 0,71". Molim objašnjenje za protok? Hvala.

tonckica7

Poštovani,
prije dva mjeseca osjetila sam užasno oštru bol u cijelom donjem dijelu utrobe. Nalazi krvi i urina sutradan su svi bili u redu. Na jajniku je pronađena cista.
Budući se radilo o ~20om danu ciklusa UZV je ponovljen nakon menstruacije i cista je i dalje bila tu. DImenzija 32x37x44mm. Nakon što je stigao nalaz CA125 povišen (iznosi 45) dr. je zaključila da je cista endometrijska i uputila me na color dopler koji ću obaviti za tjedan dana (nakon menstruacije).
No i bez tog nalaza ona me obavijestila da nema hormonskog liječenja jer je prevelika i da idem na laparoskopiju, ciste a eventualno cijelog ili dijela jajnika.
Po vašem mišljenju da li je to zaista jedino rješenje? I mogu li se uopće nadati da nakon pregleda color doplerom će prognoza biti drugačija?
Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam. Napravit se može laparoskopija i ako ciste nema u svrhu obrade steriliteta da se ustvrdi prohodnost jajovoda i egzaminira mala zdjelica.

tommy777

Postovani,
Zanima me glavna razlika izmedu endometriotske ciste i ostalih vrsti cisti? Dali ikad pukne sama od sebe, koliko joj varira velicina tokom menstruacijskog ciklusa, te zasto je marker ca125 bitan u njenom pracenju? I nakon kojih dimenzija se moze smatrati da je cista velika?
Hvala Vam najljepsa
Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

To su guste, čokoladne ciste sadržaja zgrušane krvi posljedica su endometrioze.
Ca125 je marker koji je u recidivu endometrioze povišen i ukazuje na progresiju bolesti.
Porastom markera uglavnom se povećava i endometriom na jajniku.
Operativno se ciste rješavaju nakon veličine od 4cm uglavnom laparoskopskim pristupom.
Manje se tretiraju konzervativno i prate se.

xxxNinaxxx

Pozdrav, doktore! Imam vodenu cistu na jajniku 3,9x3,4 cm, marker Ca125 je 11,2. Počela sam koristiti "Qlaira", između ostalog, zbog problema s aknama (prije toga obavila sve pretrage krvi i veliki koagulogram, imam 34 god). Zanima me da li će navedene pilule pozitivno utjecati i na smanjivanje ciste ili bar da se ista ne povećava više?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno će djelovati pozitivno. No trebali ste započeti uzimanje pilula nakon što je cista prsnula.

mawa

Poštovani,
Dana 17.3.2015. G Laparoskopski mi je odstranjena cista na jajniku. Sredinom ovog mjeseca bila sam na prvoj kontroli poslije operacije i sve je uredu, ja se odlično osjećam, menstruacija je došla na vrijeme, al sam zaboravila pitati dr. pa Vas želim pitati da li se smijem kupati u bazenu i da li mogu imati odnose, ili se još neko vrijeme moram čuvati od navedenog happy. Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sve možete i kupat se i imat odnose.

korisnica93

poštovani,
dijagnosticiran mi je pcos, 9 mjeseci sam pila diane i ciste su se povukle. nastavila bih sa kontracepcijom dalje pa me zanima poslije diani koje je nabolje pilule uzeti?
takoder nakon pauze poslije diani pojavila mi se cista koja po rijecima moje ginekologice se navodno počela susiti, ali ju treba pratiti pa me zanima razlog dali se ponovno vracaju ciste zbog pauze ili je to nesto drugo

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam.

kiki92

Postovani, imam pitanje radjena mi je kiretaza i naravno posle 45 dana jos uvek menstruacije nema , ja sam otisla na pregled ultra zvucni i doktorka mi je rekla da mi je endometrijum tanak, levi jajnik 2,86x1,9 , desni jajnik 2,7x1,95 , iznad desnog jajnika uz uterus heteroehogena TU dim. 5,1x4,6.
Mene zanima sta li to moglo biti? hvala unapred.

Nazad
1 ... 22 23 24 25 26 27 ... 41
Naprijed