Vodena cista na jajniku

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na period u menstruacijskom ciklusu kada se javila bol, moguće da je ona posljedica ovulacije. Tijekom ovulacije dolazi do pucanja folikula (ciste) na jajniku i izbacivanja jajne stanice. Tada se javlja i krvarenje na jajniku (na mjestu gdje je došlo do ovulacije). Ponekad to krvarenje može biti obilnije i podraživanjem potrbušnice uzrokovati bol.

zeky

Poštovani menstruacija mi je kasnila 12 dana bila sam na pregledu kod ginekologa ustanovio je da nisam trudna da imam tri ciste vodene ,, propisao mi ke duphaston 2×1 5 dana kada mogu ocekivat menstruaciju,, i ako je rekao da trudnoce nema dali može pogriješiti hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dobili ste adekvatnu terapiju. Dva do tri dana nakon prestanka uzimanja tableta nastupiti će menstruacija. Dvanaest dana nakon izostanka menstruacije trudnoća bi trebala bitu vidljiva ultrazvukom.

zeky

Hvala na odgovoru, u slučaju da ne dobijem menstruaciju nakon tri dana jel sljedi neka daljna terapija ,, jer evo danas je treci dan nakon prestanka uzimanja duphastona a nema nikakvi naznaka da ce menstruacija doći

Ivo Balenović, dr. med.

Pričekajte do 7 dana. Ukoliko menstruacija ne nastupi javite se liječniku.

Nur22

Postovani,
Doktorica je na zadnja dva uzv pregleda (prvi radjen u drugoj polovini ciklusa, drugi po zavrsetku menzesa) utvrdila cistican desni jajnik 43 mm, lijevi jajnik anehogena cista 34 mm. Propisala mi je Primolut Nor 10 dana i potom da dodjem krajem menstruacije na novi uzv. Ukoliko se zadrze ciste rekla je da cu raditi nalaze krvi i markere. Ono sto me dodatno uznemirilo je pojava “kuglice” velicine zrna graska na preponi, pretpostavljam limfni cvor, koji sam primijetila netom poslije pregleda. Ciklusi su mi inace redovni, nemam neke neuobicajene tegobe. Razumijem da dajem malo podataka i da trebam cekati nalaze, ali prvi put se susrecem s necim ovakvim te sam jako uznemirena i voljela bih barem okvirno da vidim Vase misljenje. Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema uzv karakteristikama radi se o jednostavnoj, benignoj cisti. Takve ciste najčešće spontano prolaze. Potrebna je samo redovita kontrola. Što se tiče kvržice u preponi to sigurno nije povezano s cistom. Ukoliko kvržica nije crvena, gnojna i bolna vjerojatno se radi o limfnom čvoru koji se tamo normalno može napipati.

Milenica

Postovanje, danas sam radila uz, jer vec mesec dana nisam dobila. Dijagnostikovana mi je vodena cista na jajniku, velicine 58mm. Leker mi je od terapije dao lek Primolut Nor i Chymoral. Rekao je ako se ne povuce da ce morati hiruska intervencija. Sta Vi mislite o tome? I da li mogu uzimati caj od virka? Hvala unapred

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, najvjerojatnije se radi o folikularnoj cisti, tj. cisti koja je nastala zbog toga što nije došlo do ovulacije. Dobili ste odgovarajuću terapiju i za očekivati je da će cista nestati. Takve ciste izuzetno rijetko zahtijevaju operativni zahvat. Čaj slobodno možete piti.

Tonkica77

Postovani,zamolila.bih Vas za strucni savjet.
Imam 41 god u Martu mi je odstranjena maternica i grlic,zbog mioma koji je bio 17cm a kako ni papa nalaz nije bio uredan,doktor se odlucio za operaciju. Operacija prosla dobro,opravak isto dobro,ostali su jajnici koji su zdravi bili. U zadnje vrijeme pocela sam da isjecam laicki receno da mi mokracni mjehur nekako "leta" po sromaku. Kao da nije na svom.mjestu..naravno narucim se doktoru i ustanove da imam cistu na lijevom jajniku velicine 7cm.. uradila marker na tumoŕ vrijesnosr su bile male 4,6 .. doktor mi je rekao poslije praznika da vidimo sta cemo dalje..
Koje su mi opcije u ovom slucaju? Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno se radi o benignoj, funkcionalnoj cisti koja bi trebala proći sama od sebe. Samo ukoliko bi perzistirala kroz duže vrijeme trebalo bi razmisliti o operaciji.

Aana11

Pozdrav ,mama je bila na pregledu 8.11 pronađena cista na desnom jajniku 17X18mm dobila dobila Duphaston2X1 tabletu,8 dana nakon toga je nastupilo krvarenje i kontrolni uzv na kojem je cista bila 27X25mm,točnije 23.11.
Nakon toga ponovo terapija Duphaston 2X1,10dana.
Ginekologija tražila markere koji su uredni.Kontrola 21.12,peti dan krvarenja cista 38X36mm.Nakon svega toga upućena na CD uzv koji je obavljen 03.01,pronađena paučinasta cista 10mm.Kontrola za 2mj. kod odabrane ginekologije,molim Vas za savjet dali tražit mišljenje i dalje ili čekati 2mj.
Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, potrebne su samo kontrole. Prema uzv izgledu ciste i vrijednostima markera sigurno se ne radi o nečemu opasnom. Ponekad ne nastupi ovulacija pa se na jajnicima stvore retencijske ciste. Tada se primjenjuje terapija duphastonom.

Aana11

Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Ajnat

Postovani, zanima me vase misljenje.

Imam cistu na desnom jajniku vec 2.5 godine. Cista je ispunjena tekucinom, nema protoka, ne raste (tj. varira oko pola cm), inace je velicine cca 3.5x3 cm. Ciklusi su mi uredni, tumorski markeri takodjer. Kroz ove 2 godine, pila sam duphaston, proveru i oralne kontraceptive naelia, no nista od toga nije pomoglo da cista pukne. Problem s cistom je taj sto sadrzi protruziju velicine 0.5x1cm. Zbog toga mi je preporucena laparaskopija. 2 doktora smatraju da treba izvaditi cijeli jajnik jer ne zele riskirati i razlijati sadrzaj ciste po trbusnoj supljini, a jedan doktor mi je rekao da ja odaberem sto zelim. Imam 26 godina i nisam nikad rodila. Drugi jajnik je uredan za sad. Koji je vas savjet?
Unaprijed hvala, pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenom radi se o benignoj cisti. Obzirom na anamnestičke podatke treba se uraditi što poštednija operacija, tj. cistektomija (odstraniti cistu uz očuvanje preostalog tkiva jajnika). Preparat (cistu) treba poslati intraoperativno (za vrijeme operacije) na hitnu patohistološku analizu. Ukoliko bude potrebno (ovisno o nalazu patologa) uvijek se može operacijski zahvat proširiti, što vjerojatno neće biti potrebno budući da su markeri uredni. Niste naveli koje ste markere radili, ali obzirom na Vašu dob bilo bi poželjno učiniti Ca 125, HE 4, AFP, beta HCG i LDH.

Ajnat

Hvala Vam doktore, uradila sam sve navedene markere i uredni su. Zanima me jos nesto sto se tice intraoperativne analize. Buduci da su mi rekli da je moja cista takva da ce prsnuti ako cu je ljustiti s jajnika, zanima me moze li se uopce dio preparata dati na analizu prije samog ljustenja. Bojim se da ce biti prekasno ako analiza napravljena nakon ljustenja ciste pokaze zlocudne stanice. One ce tad vec biti po mojoj trbusnoj supljini sto znaci da se zlocudna bolest prosirila. Ili sam u krivu?

TigerLily

Postovani,
nedavno sam bila na UZV abdomena, na nalazu stoji da imam "nekoliko manjih cisticnih zona na desnom jajniku", manjih od 10 mm. Kako je UZV radjen 12. dan ciklusa, dr mi je rekao da je najvjerojatnije povezano s ovulacijom i da je to normalna pojava. Lijevi jajnik je u redu. Takodjer, radila sam UZV dojki, koji je pokazao cistu promjera ispod 1 mm na lijevoj dojci, bez ikakvih drugih promjena. Savjetovana mi je kontrola tek za 1 god. Trebam li se brinuti, tj. raditi dodatne preglede? Imam 29 godina, ostali nalazi su uredni, menstruacija uglavnom redovita uz povremeni spotting oko ovulacije.
Unaprijed hvala.
Pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Ajnat, prema nalazima najvjerojatnije je u pitanju benigna cista. Mnoge stvari se ne mogu predvidjeti nego se o njima odlučuje tijekom operacije. Pravilo je da se kod mladih žena (ukoliko postoji sumnja na malignitet) intraoperativno pošalje preparat na analizu. Dalje se postupa isključivo prema phd nalazu. Ukoliko je tvorba benigna operacija se završava. Ukoliko se radi o malignoj promjeni operacija se proširuje. Operater će odlučiti na licu mjesta može li odstraniti cistu bez puknuća. Ukoliko je promjena benigna, tada nema opasnosti od tekućine koja će se eventualno razliti po trbušnoj šupljini, a obzirom na Vašu dob trebalo bi ići sa što poštednijom operacijom.

Nazad
1 ... 34 35 36 37 38 39 ... 41
Naprijed