Zacece

vana90

Postovani,
zanima me zasto mi je menstruacija poranila (25 dan), a inace traje od 26 do 28 dana (traje oko 6 dana)? Radimo na bebi i ovo se desava vec drugi put, a dva puta se dogodilo da menstruacija kasni (31 dan). Vec par mjeseci pokusavamo, ali nam ne uspijeva. Suprug ima 30 godina, a ja 24. Testove sam radila u novembru 2014. godine, standardan ginekoloski pregled, Papa test, sve je bilo u redu. Sada povremeno osjetim bol u lijevom jajniku, i peckanje pri mokrenju (traje vec nekoliko mjeseci, iako su nalazi urina bili uredni, iz novembra 2014.), vjerovatno i to ima veze. Vodimo se tim da su plodini dani od 11 do 17-og dana od dana pocetka menstruacije. Da li je to ispravno?
Sta nam predlazete koje testove da uradimo da bi rjesili problem?
S postovanjem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ciklus oscilira od 24 do 35 dana ako govorimo o normalnom ovulacijskom ciklusu. Ne vidim problem. Godinu dana radite na trudnoći pa ako do tada ne nastupi tada je potrebna obrada.

hana555

Postovani, interesuje me koliki je rizik za zacece ako sam 6. i 7. dana ciklusa imala odnose metodom prekinut snosaj bez zastite? Pritom ciklusi su u proseku duzine 27-28 dana.
16. dana ciklusa sam primetila trag krvi, da li bi to moglo znaciti ovulatorno ili implementacijsko krvarenje? Hvala unapred.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, imali ste odnos u vrijeme neplodnih dana, tako da je šansa za trudnoćom samo teoretska. Krvarenje koje navodite više bi odgovaralo ovulacijskom.

martad12

Poštovani,

Koliki je optimalni (preporučeni) broj spolnih odnosa u jednom ciklusu kada se želi ostvariti trudnoća?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nije važan broj, nego vrijeme. Odnosi trebaju biti u vrijeme oko ovulacije. Kod redovitih 28 - dnevnih ciklusa ovulacija se događa 14. dana.

martad12

Razumijem taj dio, no ciklusi mi variraju od 29 do 35 dana..

Ivo Balenović, dr. med.

U om slučaju savjetujem da promatranjem cervikalne sluzi (u vrijeme ovulacije ona je obilna, vodenasta i rastezljiva), mjerenjem bazalne temperature (viša za 0,3 do 0,5 stupnja C) ili korištenjem LH trakica odredite ovulaciju. U to vrijeme planirajte odnose.