Zašto mi kasni menstruacija?

Unknown2012

Poštovani
Imam 19 god i 24.11 sam prvi put stupila u spolni odnos. Taj dan mi je ujedno bio i posljednji dan menstruacije,pa pretpostavljam da je bio neplodan dan. Koristili smo kondom i dečko nije ejakulirao u meni,uzvadio ga je prije ejakulacije. Menstruacijski ciklus mi obično traje oko 30 dana,ponekad zna varirati za 1-2 dana. Danas je 22.12 što znači da mi menstruacija kasni 4 dana. Grudi su mi malo bolne i s vremena na vrijeme osjetim bol kao pred menstruaciju,ali to je vrlo nezamjetno i puno slabije nego inače.Inače imam jake bolove uoči menstruacije i menstruacija mi je obilna i bolna (traje 6 dana). Zanima me postoji li ikakva mogućnost da sam trudna iako je spolni odnos bio zaštićen kondomom i u vrijeme neplodnih dana? Ako smatrate da razlog kašnjenja nije trudnoća,što bi drugo moglo biti? Naglašavam da mi majka ima policistične jajnike i da sam trenutno pod stresom.Može li nešto od toga biti uzrok?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Trudnoća nije moguća. Svi ostali navedeni uzroci su mogući.

cvijetić94

Poštovani,
Odnos sam imala posljednji put 29.11. To je ujedno bio i predposljednji dan moje menstruacije. Nismo koristili kondom, ali je bio "u meni" samo par sekundi, poslije toga je izvadio penis i onda je svršio. Sada je 24. prosinac, i ja još uvijek nisam dobila menstruaciju. Imam bolen grudi, i pojačan iscjedak, kao i obično pred menstruaciju, ali ne vidim razlog zbog kojeg mi kasni, jer se to inače ne dešava. Obično budem "čista" 21 dan. Trebam napomenuti da sam posljednjih dana prehlađena, kašljem i imam bolove u jajnicima, te sam se udebljala par kilograma. Da li je to razlog kašnjenja, jer se trudnoće bojim iz više razloga. Hvala unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da se nikako ne radi o trudnoći. Imali ste odnos tijekom menstruacije bez ejakulacije.
Infekcija je uzrok kašnjenja vjerovatno.

zeleno_zuta

Poštovani,

Menstruacija mi kasni već mjesec dana (zadnji put mi je došla 1.1.). Imala sam spolni odnos, ali smo koristili kondom, i provjerili smo i nije puko. Ponekad znamo na početku spolnog odnosa ne koristiti kondom (to traje max minutu). U 1. i 2. mjesecu sam imala užasno puno ispita, puno sam se živcirala, paničarila, te nisam mogla spavati. Da li je stres razlog kašnjenja menstruacije?
Unaprijed hvala.

Serendipity

Poštovani,

ciklus mi varira od 28 do 32 dana...u 8.mj. prošle godine je čak bio 34 dana (zbog promjene klime) a sutra će bit 35.dan i još je nema. Imala sam zaštičeni odnos (kondom) 24.dana ciklusa, osjećam probadanja s lijeve strane križa i jajnika i vratila mi se candida očito jer je takav iscjedak, posljednjih 3 mjeseca sam pod većim stresom no onda mi je zbog tog trebala kasnit i prošla 2 mjeseca a nije ovoliko. Hvala puno.Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana serenidipity , ciklus je sklon oscilacijama. Ne brinite. Doći će.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana zeleno-zuta možda je stres uzrok ali svakako isključite i trudnoću, te se s obzirom na duži izostanak javite na pregled. Nije dobro da ste amenoroična po 3 mjeseca.

Serendipity

Hvala Vam na odgovoru!Mozete li mi reci od kolko do kolko stupnjeva bi se smatralo da je bazalna temperatura povisena?Meni je jutros bila 36.5 i bila sam usporedivala s mjerenim temperaturama kad sam ju pratila i odgovarala bi razdoblju nakon ovulacije :/

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vaša bazalna temperatura nije povišena. Pozdrav.

Poštovani,da li je moguce da menstruacija kasni zbog toga sto sam sjedila malo na hladnom,odnosno na betonu...osjecam probadanje u jajniku desnom..mislila sam da cu dobiti,ali mi kasni vec 3 dana :S molim Vas pomozite... inace se partner i ja zadovoljavamo samo rukama sad

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, odgovorio sam vam. Tamo gdje postavite pitanje tamo i odgovoram. pozdrav.

sanidica

Postovani, mene zanima da li ja imam neredovnu menstruaciju i sta znaci pojam neredovna mentruacija? Naime, sada dobijam tacno u dan jer pijem diane 35 , ali pre toga sam takodje dobijala svakog meseca, nikad mi nije izostala menstruacija ali je varirala. Ponekad bih dobila 28.dana, nekad 31 dana do 35 dana. Npr. bilo je 25 oktobra, 25 novembra i posle 4 januara. Da li je to neredovna menstruacija? I da li je moguce da imam policisticne jajnike obzirom na moj ciklus, a da nemam nikakve bolove, osim akni, i da napomenem da se ne gojim vec sam prilicno mrsava 54kg na 172cm. Hvala !

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, to što je bilo prije ne smatra se neredovitim ciklusom.
Ako je suditi po ciklusu mislim da se ne radi o PCOS. Napravite uzv i spolne hormone da se ustvrdi ev. poremećaj.

Cvetana9297

Postovani,
menstruacija mi kasni vec 6 dana pa me zanima zasto je to tako? Ponekad mi se desava da mi kasni 2-3 dana ali nikad ovako. Moram napomenuti da sam imala sexualne odnose 2 dana pre nego sto sam trebala dobiti menstruaciju ali smo koristili zastitu (kondom, ali nije pukao niti skliznuo i sl.) pa mislim da je mozda zbog toga...? Takodje,bila sam prehladjena (grlo i nos) i pila sam neke tablete koje mogu izazvati mucninu. Takodje, vec duze vreme imam sekret iz vagine i ponekad odjednom osetim ubod izmedju nogu, da li je to znak neke bolesti? Iz ranije objavljenih komentara sam procitala da menstruacija moze izostati zbog infekcija,stresa itd. pa sam zakljucila da je verovatno to razlog ali molim Vase misljenje.
Unapred hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, napravite test na trudnoću.
Ostale uzroke kašnjenja ste i sami naveli.
Ako uskoro ne dođe savjetujem pregled i uzv.

CaMi

Poštovani, imam 18 godina.Moj dečko i ja prilikom odnosa uvijek koristimo kondom. Međutim prije možda oko 3 mjeseca nismo koristili kondom ali nije svršio u meni već vani.. I nakon toga sam dobijala normalno i već duže vremena dobijam svakih tačno 28 dana. Poslednji menstruaciju sam imala 26.05. i očekivala sam da ću dobiti 23.06. međutim nisam i uplašila sam se jer već kao što sam rekla, duže vremena dobijam tačno svakih 28 dana. Poslednji odnos sam imala 22.06. i takođe je bio sa kondomom. Prilikom poslednje menstruacije sam prvi put kosristila tampon. Koji je uzrok što mi kasni menstruacija već 5 dana? Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam. Stotine su uzroka izostanka menstruacije; npr. trudnoća, stres, cista, upala, gubitak kilograma, dijeta, naglo debljanje, problemi sa štitnjačom, pcos...

martinija

Poštovani! Imam 21 godinu. Dečko i ja uvijek prilikom odnosa koristimo kondom, no prošli puta je puknuo ali smo odmah prekinuli odnos, a on nije ejakulirao. Zadnju menstruaciju sam imala 24.05. i s obzirom da mi kasni, zanima me da li postoji mogućnost da sam trudna?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako ste sigurna da nije došlo do ejakulacije onda se ne radi o trudnoći. Za svaki slučaj ipak test.