zatrudnjivanje

eva983

Zanima me vaše mišljenje.
Već 3 godine pokušavam ostati trudna pa sam posjetila ginekologa. On mi je napravio papa test, ultrazvuk i poslao me izvaditi progesteron 21.dc. Progesteron mi je bio 26.7, on kaže da je to u redu, a ja sam čula da je to dosta nisko. Zanima me da li to utjeće na začeće. Ostalo je rekao da je u redu i da jedino još treba napraviti briseve. Ja mislim da dosta pretraga ipak nije napravljeno...

P.S. Spermiogram je u redu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ukoliko kroz jednu godinu uz pretpostavku nezaštičenih odnosa ne dođe do trudnoće, potrebno je učiniti obradu.
Iz ovog što ste napisali čini mi se da bi uputno nakon cervikalnih briseva bilo potrebno učiniti HSG (prohodnost jajovoda), zatim endokrinološku obradu, tj.spolne hormone, hormone štitnjače, laboratorijske testove, potrebno je pratiti ciklus tzv.UZV folikulometrija, 3D UZV (sumnja na malformiranu maternicu) Dakle krenuli ste s obradom, ja bih napravio i tu obradu. Sretno.

curica91

Postivani dr,
Molim Vas za savjet.Pokusavam istati trudna nesto vise od god.dana(1g i 3,4mj)Vadila sam spolne hormone koji su uredni,kao i partnerov spermiogram.Tsh mi je bio 4,32 i receno mi je da vjerojatno on sprecava zacece.Pijem terapiju i pao je na 2,7.Enokrinolog kaze da je to ok sad.I dalje ne ostajem trudna,a dr.me ne salje dalje na pretrage.Smatra da sam s 24g mlada za postupak mpo.Inace 2012.mi je otkriven visokorizican hpv i ureaplasma.2014.su svi brisevi neg,a papa uredan.Nova Dr.kaze da mi je sad dovoljno dolaziti 1god na pregled,a do sad sam dolazila svakih 6mj kod stare dr.Smatrate li da je to dovoljno?I koje pretrage mi preporucate jos obaviti?Moze li stvarno stitnjaca toliko utjecati na zacece?Hvala puno! Lijep pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napišite mi nalaze spolnih hormona. Morate napraviti prohodnost jajovoda za početak.

curica91

Estradiol 305.0 pmol/Lfolikulinska faza77-921
LH 2.2 IU/L folikulinska faza 1.8-11.8
FSH 5.3 IU/L folikulinska faza 3.0-8.1
Prolaktin 21.6 5.2-26.5
Testesteron ukupni 1.6nmol/L 0.4-2.0
Testesteron slobodni 10.8pmol/L 3.5-30
SHBG 126 nmol/L 15-120
Progesteron 46,42 z.lutealna 5,3-86
Za prohodnost jajovoda mi je dr.rekla da prvo trebam uci u postupak za mpo.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite spermiogram i prohodnost jajovoda.

curica91

Hvala Vam na savjetu.
Spermiogram je radjen prije 3mj i uredan je skroz(normozoospermia).
Lijep pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

suzanasun

Postovani,

imam 35 godina, muz 41 godinu i u braku smo 4 meseca. Zelimo dete, ali muz ima problema sa erekcijom (usled promene u dobijanju kilograma) tako da odnos imamo samo jednom mesecno. Ja oduvek imam redovan ciklus na 28 dana, nekad dan-dva gore-dole. Uskladjujemo i taj jedan odnos mesecno otprilike za vreme ovulacije, 13-ti ili 14-ti dan ciklusa, pratim kad imam pojacan providni rastegljivi iscedak i tupi bol u donjem delu stomaka. Imala bih dva pitanja za vas:
1. Kolika je mogucnost na taj nacin da ostanem trudna? (zbog jednog odnosa mesecno)
2. Da li je potrebno da vec radimo neke pretrage ( zbog godina) iako pokusavamo samo 4 meseca, ili da jos malo pokusavamo na ovaj nacin?

Unapred zahvalna!!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pretrage za sada ne treba kod vas. Šansa za trudnoćom postoji ako je odnos u plodnim danima.
Sugeriram kod supruga obradu i pregled urologa zbog problema erekcije.

suzanasun

Hvala mnogo!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

anavi1993

Poštovani; molim Vas možete li mi pomoći sa vašim iskustvom i znanjem.Ukratko ću Vam opisati svoju situaciju imam 23 god; 4 mj u braku i od tad se ja i muž ne čuvamo.Još kroz pubertet su mi diagnosticirani policistični jajnici i jedno vrijeme sam pila diane 35; menstruacije su uvijk bile neredovite.u kolovozu sam bila kod svoje ginekologinje koja me pregledala na ultrazvuki rekla da je sve uredu da se ne brinem opustim i mogu radit na bebi.medutim zadnja 3 ciiklusa su mi došla 42.dan točno.zadnja M je bila 15.10.i od tad je opet nema radila sm test negativan(nažalost) a ponadala sam se da je trudnoća u pitanju s obzirom da sma imala sve simptome po tome mi sad kasni 6-7 dana u čet sam se naručila ponovno što da radim da tražim pregled hormona i slično jer sad aktivno radimo na bebi a ako nema M nema ni ovulacije ://
hvala; jako sam zabrinuta jer se bojim d aneću moći imati bebu

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite spolne hormone, hormone štitnjače i uzv folikulometriju kao dokaz ovulacije.

Anchicu

Poštovani dr.,

suprug i ja odlučili smo prije 2 mjeseca imati bebu, pratila sam plodne dane, bula na pregledu kod ginekologa i uzv i papa su bili uredni, progesteron nisam vadila. Imam 28 godina, suprug 34. Ginekolog je rekao da je sve normalno, te da jedini ako ne uspijem unutar godine dana ostati trudna treba raditi pretrage. Takodjer sam navela da sam sa 23 godine imala abortus, radila sam ga u privatnoj poliklinici, sve je prošlo u redu, a dr. je rekao da cu moci kasnije normalno zatrudnjeti, moj ginekolog je takodjer rekao da to ne moze izazvati neplodnost.
Ne znam da li je prerano za paniku, ali 2 mjeseca zaredom smo imali odnose par dana prije (1-2) i na dan ovulacije, a nisam ostala trudna.
Trebamo li suprug i ja vec sada ici na pretrage ili da jos pokusavamo?

Hvala na odgovoru,

Ana

zujalica1986

Postovani,
Imala bih jedno pitanje za Vas. Naime pokusavamo ostati trudni vec 2 god. Radjena mi je histeroskopija i ustanovljeno je da desni jajovod nije prohodan a na njemu uglavnom i budu vodeci folikuli. Radjenje 3 inesminacije, 3-ci put vodeci folikul bio na lijevom jajniku ali nije puknuo ni pored stoperice. Muzevi nalazi odlicni, i E sada mene interesuje ima li smisla raditi hsg ili laparaskopiju ne bi li se da kazem ' produvao ' sporni jajovod? Muz kategoricki odbija vto. Unaprijed hvala

zujalica1986

Postovani,

Zaboravila sam napomenuti radjeni nalazi hormona svi su uredu, s tim sto imam blagu hipertirozu tsh 5.44 ali sa euthyrox lijekom od 25mcg jedan dan i 50mcg drugi dan on je pod kontorolom.
Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Anchicu slušajte savjete svog ginekologa, jer to su vam i moji savjeti. Kroz godinu dana mora doći do trudnoće.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Morate napraviti laparoskopiju. Daljnja terapija i liječenje ovisno o nalazu laparoskopije.

zujalica1986

Hvala Vam puno na brzom odgovoru. Puno pozdrava!