Hematologija

Iste krvne grupe

Marina

Dečko i ja imamo iste krvne grupe. Htjela bih saznati više o mogućim problemima pri trudnoći. Unaprijed Hvala!

dr Ivo Radman

Potencijalni problem predstavlja kombinacija očevog Rh+ i majčinog Rh-neovisno o krvnim grupama ABO sustava. Naime tijekom, trudnoće majka se može imunizirati (tj. stvoriti protutijela na Rh) što može biti opasno za plod tijekom sljedećih trudnoća. Za prvorođeno dijete nema nikakve opasnosti (ako majka prethodno nije imala pobačaje pa se mogla imunizirati) Nakon poroda ili pobačaja majci treba dati AntiD imunoglobuline čime se spriječava imunizacija majke i otklanja opasnost za sljedeće trudnoće. U vašem slučaju nema nikakvih problema pa možete bez straha planirati trudnoću.