Hematologija

mijeloproliferativni sindrom komplet nalazi za dr Ivo Radman

Ljerka

Posto nisam sigurna sta vam treba napisacu vam sve nalaze koje imam
Imam 47 godina a od 1976 godine bolujem od ARTHRITIS RHEUMATOIDES

CITOLOSKI NALAZ KOSTANE SRZI
Makroskopski pregled puntata: obilan aspirat s rijetkim partiklima
Mikroskopski pregled puntata: celularni razmazi G:E=1,2:1
Eritrocitopoeza : umnozena, normoblasticna uz pojedinacne makroblaste
Granulocitopoeza: zrela
Trombocitopoeza: zrela, umnozena, megakariociti u nakupinama, hipersegmentirani megakariociti, plaze trombocita
Retikulum: b.o
Limfociti: b.o
Norm.vrijednost
Plazma-stanice: b.o
Strane stanice: nisu nadjene
Mijeloblasti: 0.01------------------------------------------------0.01
Promijelociti: 0.01---------------------------------------------- 0.03
Mijelociti A: 0.04------------------------------------------------0.03
Mijelociti B: eozinof. 0.02--------------------------------------- 0.01
Metamijelociti: 0.07-------------------------------------------- 0.11
Nesegmentirani: 0.12------------------------------------------- 0.23
Segmentirani: neutrof. 0.14------------------------------------- 0.12
Eozinof. 0.05-------------------------------- 0.02
Bazofil. 0.01---------------------------------0.005
Linfociti: 0.10---------------------------------------------------0.07
Promonociti: 0.10--------------------------------------------------0
Monociti: 0.02-------------------------------------------------0.02
Proeritroblasti: 0.02--------------------------------------------0.01
Bazofilni eritroblasti: 0.06--------------------------------------0.02
Polikromatofilni eritroblasti: 0.26---------------------------------0.08
Acidofilni eritroblasti : 0.06----------------------------------0.12

Zakljucak:
Nalaz upucuje na mijeloproliferativni sindrom.
Preporuca se biopsija kosti

Trazi se : citoloska punkcija- analiza: mijelogram
DKS: segmentirani granulociti : 0.69
Eozinofili: 0.05
Bazofili: 0.02
Limfociti: 0.21
Monociti: 0.03
Umjerena anizopoikilocitoza eritrocita sa pojedinacnim dakriocitima, trombociti polimorfni, u nakupinama.
Index alkalne fosfataze u granulocitima = 181.

Anamneza:
PATOHISTOLOŠKA DIJAGNOZA
PATOHISTOLOŠKI OPIS
U komadicu kosti normocelularna srz s umnozenim megakariocitima polimorfna izgleda s brojnim plažama trombocita, uredne granulopoeze i prisutnim eritronima. Rijetki siderofagi.
Nalaz govori za CMPD, najvjerojatnije ET.

Poslijednje 4 godine primam injekcije METOTREXAT-a uz DEXAMETHASON
Poslijednji godinu dana trombociti su mi se povisili ( 931 – 1.023 )
Radi toga sam poslana na gore navedene pretrage i tad mi je uspostavljena gore navedena dijagnoza.
Ali niko od doktora minije objasnio kakva je to bolest i sta joj je uzrok i kakve ima posljedice
Trenutacno trosim kapsule LITALIR 3 puta jednu dnevno uz kontrolu KKS svaka dva tjedna trenutno su mi trombociti 631, a leukociti 9,2

Unaprijed zahvalna na vasem odgovoru
Ljerka

Dr. Ivo Radman

Prema priloženim nalazima kod Vas se radi o esencijalnoj trombocitemiji (ET) što je prognostički najpovoljniji oblik kroničnog mijeloproliferacijskog sindroma. Uz terapiju Litalirom bolest se dobro kontrolira i obično nema potrebe za drugim lijekovima. Moguć je i privremeno smirivanje bolesti te u tim razdobljima ne treba nikakva terapija. Inače kod izrazito povećanog broja trombocita može se u liječenju dodati interferon alfa. Bolest je kroničnog tijeka i može trajati godinama bez većih problerma za bolesnika.