Hematologija

MODRICE

smiljana

Lijepo Vas pozdravljam.Imam jedno pitanje u vezi plavih modrica po nogama,koje mi se javljaju unatrag pola godine.Naime,pojave se nevezano s udarcima ili bilo čime sličnim,najčešće veličine jedne kune,rijetko pojedinačno,a češće po 5-8 na jednoj
lokaciji noge.Koristim Hepatrombin,ali nema promjene.Ispod jedne velike i ružne modrice na području vanjske strane lista noge napipala sam par kvržica koje su na dodir bolne.Možda vene?
Drugih tegoba nemam,ali možda je važan podatak da imam masu kvržica po tijelu,u preponama,a poprilično ispod čeljusti(par godina)
i jednu novu u predjelu trbušne šupljine,točnije iznad desnog jajnika.
Sportaš sam rekreativac,osjećam se dobro.Molim za mišljenje.Puno hvala.

dr Ivo Radman

Spontana pojava modrica obično je znak poremećaja koagulacije tj. nedostatka trombocita ili činitelja zgrušavanja. No tada se javljaju i drugi znakovi hemoragijske dijateze primjerice krvarenje iz zubnog mesa kod pranja zubi. Katkad se modrice u žena javljaju zbog "osjetljivije" kože ili krvnih žila. Potrebno je učiniti krvnu sliku i koagulogram nakon čega bi situacija bila jasnija.