Kardijalna kirurgija

Prolaps mitralne valvule

blagoja

Postovani,

Cesto dobijam tahikardije zbog panike., pri što sam učinio detaljan kardiološki pregled i nalaz je slijedeći:

Objektivni nalaz: Srce: Akcija ritmi~na, ubrzana, jasni tonovi, bez patoloških šumova. TA- 120/80mmHg, puls 100/min. Ostali status po sistemima uredan.

Labaratoriske pretrage:
EKG: sinus tahikardija, HR-103/min., AQRS normoponirana, prošireni QRS kompleks sa morfologijom inkompletnog bloka desne grane, uredni EKG komponenti.

Dopler ehokardiogram: Mitralne kuspise mobilnije, ali bez sve karakteristike za prolaps mitralne valvule. Ostali valvulani nalaz uredan. Dimenzije uredni: LVEDd 43 mm, LVEDs 23 mm, EF 80%, LA 39 mm, Ao 29 mm, DV 23 mm, IVSd 10 mm, 33 na LV 8mm. Kinetika uredna. Perikard uredan.

Inače lječim se od paničnih napada pri što psihijatar mi je prepisao Anafranil i Helex 0,25 mg. Kardiolog koji mi je učinio sve pretrage preporu~io mi je terapiju Verapamila 80 mg, po potrebi kada dobijem tahikardiju, te da produžim liječenje paničnog poremečaja i piti multivitamina. Međutim, kad sam sa istim rezultatima otišao kod matičnog lječnika, on mi je prepisao umesto Verapamila beta blokator Concor 2,5 mg 1x1. Moje pitaje je slijedeće: trebam li uzimati beta blokatora, jer kao što sam obaviješten beta blokatori mogu biti opasni. Inače pri paničnog napada moj puls iznosi i do 124 min. (EKG urađen i pri paničnom napadu pri čemu se vidi samo sinusna tahikardija), dok normalno mi je od 70-88 u minuti. Da li je prolaps mitralne valvule opasan po život?

Unapred zahvaljujem Vašem cijenjenom odgovoru. Srdačan pozdrav.

dr. sc. Darko Anić

Vaše pitanje spada potpuno u domenu specijalista kardiologa i psihijatra, te se s njima konzultiraje o terapiji. U terapiji kardioloških bolesti smatram da prednost ima liječnik koji se bavi kardiologijom, a ne općom medicinom (iako beta-blokatori nisu "opasni", kako ste vi obaviješteni, no ovdje je važnije pitanje opravdanosti uzimanja pojedinog lijeka kojeg indicira specijalist za tu granu medicine).
Vi nemate jasno postavljenu dijagnozu prolapsa mitralne valvule, jer nalaz UZV srca vam je u granicama normale. Prolaps nije opasan po život, pa čak niti bitno ne utječe na hemodinamiku (rad i iskoristivost) srca.