Nefrologija

fosfor ili??

lybra

bubrezni sam pacijent na dijalizi vec 2 god. nalazi su mi katastrofa.....
kreatinin 1337, urea 21,9 i P 2,58!!
kreatinin i ureu ne osjecam toliko ali mislim da me fosfor izludjuje tj.
cim se malo fizicki izforsiram ili dođem iz hladne prostorije u toplu ili se necga prestrasim ili uzbudim pocne me po cijelom tijelu peckat kao da me neko baci u koprive, od glave do pete!
dali je to od visokog fosfora ili?? kad mirujem zna me dosta svrbjeti koza.
pijem renagel 2x3 i venter 2x3 dnevno.

Prof. dr. sc. Petar Kes, dr. med.

Poštovani, postupak liječenja u bolesnika sa završim stadijem zatajenja bubrega koji su na dijalizi, a imaju hiperfosfatemiju je slijedeći: 1. Dijeta - Fosfor treba ograničiti na 800 do 1,000 mg/dan; 2. Hemodijaliza (HD) i peritonejska dijaliza (PD): koncentracija kalcija (Ca) u dijalizatu je obično 1,50 to 1,75 mmol/l (neto ulazak Ca do 900 mg/4-sata hemodijalize); koncentracija Ca u dijalizatu za HD ili PD treba biti 1,25 mmol/l; 3. U bolesnika sa serumskim fosforom (sP)>2,26 mmol/l treba raditi češće i/ili dugotrajnije dijalize; 4. Može se provesti liječenje s
aktivnim vitaminom D ako je koncentracija parathormona (iPTH) u plazmi >33 pmol/l; 5. U bolesnika s ispravljenim sCa i/ili sP iznad ciljne vrijednosti, može koristiti liječenje s drugim analogom vitamina D, kao što su parikalcitol ili doxercalciferol; 6. Kalciomimetici - izgleda da su učinkoviti i sigurni u liječenju sekundarnog hiperparatiroidizma, smanjuju koncentraciju PTH, istovremeno smanjuju sP i umnožak Ca x P; 7. Vezačima fosfata koji ne sadrže Ca treba dati prednost u liječenju dijaliziranih bolesnika s obimnim kalcifikatima krvnih žila i/ili mekih tkiva. Aluminum hidroksid - u bolesnika sa sP>2,26 mmol/l, mogu se kratkotrajno i jednokratno rabiti vezači fosfata na bazi Al (4 tj.), a nakon toga ih treba zamijeniti s drugim vezačima fosfata. S poštovanjem, prof.dr.P.Kes