Nefrologija

post macrohematuria

mladen

Postovani,

Prije nesto vise od godinu i pol dana imao sam tri bezbolne macrohematurie. Tijekom vremena sam kompletno uroloski obradjen (cistoskopija - 2 put, infuziona urografija, CT, citologija - vise puta, ultrazvuk - vise puta i svi su ovi nalazi bili u redu.

U proteklom periodu nije bilo macrohematurie, ali je u tri navrata bilo microhematurie (svaki put nakon nogometa - mjereno s "listicima"blunk i jednom sitnih krvnih ugrusaka.

Urinokultura je u redu, osim sto je cesto prisutna veca kolicina soli na bazi kalcija.

Na zadnjem ultrazvuku je pronadjen nefrolit u gornjem dijelu desnog bubrega, a na radioloskom nalazu (rentgen) pise: "Na nativnoj snimci u projekciji gornjeg pola desnog bubrega vidi se manja sjena intenziteta vapna - moguci nefrolit".

Pitanje:

1. Da li je moguca zabuna i da se na rentgenskoj slici i ultrazvuku eventualni tumor proglasi nefrolitom ?

2. Da li je moguce da su ove hematurije i ugrusci izazvani nefrolitom, ako je sve proslo bez prisustva boli ?

3. Da li se taj nefrolit s vremenom moze "otopiti" ili ce se morati razbijati ?

4. trebam li ponoviti koju od ovih pretraga, s obzirom da je primjerice od urografije i CT-a proslo vec godinu dana.

S postovanjem.

prof. dr. Petar Kes

Upit:makrohematurija
Poštovani, na temelju dostupnih informacija odgovaram kako slijedi:
1. radiološki nalaz nefrolita odnosno ultrazvučne značajke nefrolita mogu se jasno razlikovati od tumora;
2. moguće je - vjerojatno je u mokraći bila isovremeno prisutna i veća količina soli (kristala);
3. nefrolit koji se može vidjeti na snimci abdomena na prazno obično sadrži kalcij i malo je vjerojatno da ga se može "otopiti";
4. kontrola je potrebna, a pretrage treba odrediti liječnik koji prati Vašu bolest - vjerojatno će preporučiti neinvazivne metode praćenja (ultrazvuk, analizu mokraće...) dok su za radiološku pretragu i/ili CT potrebne čvrste indikacije (zbog zračenja i cijene pretrage).
S poštovanjem,
Prof.dr.Petar Kes