Nefrologija

u cemu je razlika?

domagoj

Stovani, molim vas da mi objasnite u cemu je razlika između eprexa i recormona ,naime dosada sam uzimala eprex ,da li je to samo zamjena, hvala!

prof. dr. sc. Petar Kes

Poštovana,
oba lijeka podjednako uspješno rabe se u liječenju bubrežne anemije. Prije nekoliko mjeseci prema preporuci proizvođaća Eprexa eritropoetin alfa) došlo je do promijene u načinu davanja lijeka: umjesto potkožno lijek sada treba davati isključivo intravenski. Ova promijena bila je uvjetovana pojavom jedne vrlo rijetke komplikacije Eprexa koja se zove izolirana aplazija crvene loze. Recormon (eritropoetin beta) može se i dalje davati potkožno i intravenski. Potkožna primjena lijeka podrazumijeva manju protrošnju (i jeftinije liječenje) jer se isti učinak lijeka na ispravak anemije može postići s manjom dozom ako se da potkožno.
S poštovanjem,
prof. dr. sc. Petar Kes