Nefrologija

vrijeme za dijalizu

domagoj

molim da mi odgovorite koje vrijednosti kreatinina i klirensa su za pristup peritonejskoj dijalizi najbolji '? HVALA!

prof. dr. Petar Kes

Poštovani,
početak liječenja dijalizom (hemodijalizom ili peritonejskom dijalizom) ovisi o klirensu kreatinina (ostatnoj glomerulskoj filtraciji), ali i o temeljnoj bolesti koja je doveta do završnog stadija kroničnog zatajenja bubrega. U bolesnika sa šećernom bolesti treba liječenjue započeti ranije nego u ostalih bolesnika (klirens kreatinina > 15-10 ml/min), a u ostalih bolesnika nešto kasnije (klirens kreatinina > 10-5 ml/min). Nadalje, odluka o početku liječenja ovisi i o vrsti, težini i broju pridruženih bolesti - odluku o početku liječenja dijalizom treba donijeti specijalitsa za unutarnje bolesti-nefrolog.
S poštovanjem,
Prof.dr.Petar Kes