Neurologija

Multipla skleroza

agnes

Poštovana prof.dr. Demarin,
ispričavam se unaprijed ukoliko je ova tema ovdje već obrađena pa se možda ponavljam. Imam 30 godina i odlučila sam javiti se budući da se već duže vrijeme susrećem s Vašim cijenjenim imenom a i na preporuku mojeg liječnika opće prakse.
Prošle mi je godine u mjesecu ožujku dijagnosticirana MS nakon što sam primljena na neurološki odjel u Varaždinu zbog jake glavobolje, dvoslika (diplopie) probadanja u unutarnjim dijelovima očiju i opće malaksalosti. Primila sam terapiju kortikosteroidima i uzimala medrol i peptoran. U bolnici sam provela 18 dana, rađene su pretrage od CT-a, MR-a te mi je punktiran liquor iz kralješnice.
Na prvom snimanju MR-om vidljive su: subkortikalno obostrano te u području korpus kalozum u T2 mjernoj jedinici i FLAIR tehnici hiperintenzivne demijelinizacijske lezije. Ventrikularni sustav centralno smješten, šireg lijevog frontalnog roga i lijeve postranične moždane komore(anatomska varijanta). Nema nalaza patoloških promjena.U području prikazane vratne medule na FLAIR tehnici nema znakova demijelinizacije. Nalaz liquora je bio čist i uredan.
Nakon toga više nije bilo nikakvog relapsa, godinu dana poslije je rađena kontrola MR-om sa kontrastom i vidljive su i nadalje hiperintenzivne lezije periventrikularno te subkortikalno obostrano, sa vidljivom novom lezijom cerebelarno lijevo te subkortikalno desno koje se imbibiraju nakon aplikacije kontrasta. Punktiformna imbibicija vidljiva i subkortikalno obostrano.
Poštovana gđo. doktor, nisam imala priliku razgovarati sa svojim neurologom u smislu da mi se meni razumljivim riječnikom rastumači značenje ovih nalaza MR-om. Trenutno sam na čekanju interferona za koji sam predala dokumentaciju prilikom čega je moj neurolog odredio da to bude Avonex. Prilično sam zbunjena, u mojoj obitelji nikada nije nitko imao MS i kao mlada osoba koja se do untrag 5 godina posvetila isključivom školovanju, magistrirala našla se pred mnogo pitanja o kojima na žalost nema s kime ni porazgovarati. Ne znam pokazuju li ovi nalazi MR-om drastično pogoršanje, može li se iz toga predvidjeti tijek bolesti i što mi je zapravo činiti?
Kao 30 godišnju osobu muče me pitanja planiranja obitelji, smijem li uopće u svom stanju o tome razmišljati, imam li na to pravo ili bi trebala drugačije od sada postaviti stvari u svojem životu?
Nisam sigurna postoji li mogućnost dolaska k Vama i osobnog razgovora s Vama budući da savršeno razumijem zauzetost Vašim obavezama koje imate.
Uz bilo kakav odgovor bila bih Vam jako zahvalna jer doista nemam mogućnosti o ovome razgovarati sa svojim neurologom. Naravno a time ne govorim o tome da je riječ o lošem liječniku nego razumijem da možda nema vremena posvetiti mi se u mjeri u kojoj mene mnogo toga zanima a nažalost ograničena sam samo na iskustva drugih, stručne članke i literaturu na koju sam do sada naišla.
Ispričavam se još jednom na zauzimanjuovolikog prostora u nadi da ću ipak dobiti bilo kakav odgovor....
Od srca zahvaljuejm...

Prof. dr. sc. Vida Demarin, dr. med

Poštovana,
nalazi MRI mozga ukazuju na postojanje lezija (oštećenja) bijele tvari kojih nazivamo plakovima. Kada su te lezije novonastale onda se imbibiraju kontrastom. Broj i smještaj lezija nije uvijek povezan s pojavom novih simptoma jer je za pojavu simptoma nužno značajno oštećenje pojedinih puteva u mozgu.
Mi neurolozi smatramo da osobe koje su oboljele od multiple skleroze moraju promijeniti, odnosno, umanjiti napore u životu i možda usporiti vrijeme dostizanja svojih ciljeva. Ipak, to ne znači da je život za vas završio. U dogovoru sa svojim neurologom, vi ćete se moći posvetiti daljnjem planiranju svog života te obitelji. Osim razgovora s liječnikom, naši bolesnici su često uključeni u rad Društava za multiplu sklerozu gdje jednostavno dolaze do odgovora na svakodnevna pitanja ili rješenja za neke probleme. Središte Saveza Društava je u Zagrebu, a web stranica na koju se možete obratiti http://www.sdmsh.hr/index.php . Meni se možete obratiti u KB Sestre milosrdnice, a naša Klinika ima Ambulantu za demijelinizacijske bolesti u koju se možete naručiti s punim povjerenjem.
Pozdrav