Neurologija

radikulopatija

liana

Mom suprugu (42.g.) dijagnosticirana je bolest radikulopatija.
Molila bih Vas da mi pojasnite tu dijagnozu (sve što znate o toj
bolesti). Zahvaljujem,

Liana

Prof. dr. Zlatko Trkanjec

Radikulopatija je oštećenje korijena živca koji izlaze kroz kralježnicu iz kralježnične moždine. Najčešća je kompresivna radikulopatija koja nastaje ili zbog pritiska intervertebralnog diska (hrskavično-vezivna pločica između kralježaka) ili zbog pritiska koštanih struktura na živac. Najčešći simptom su bolovi na mjestu pritiska sa širenjem u inervacijsko područje korjena živca (najčešće uzduž ruke ili noge). Dijagnosticira se neurološkim pregledom, snimanjem perifernih mišića i žuivaca (elektromioneurografija ? EMNG) i snimka kralježnice. Liječenje ovisi o uzroku radikulopatije i o nalazima učinjenih pretraga, a može biti konzervativno, fizikalnom terapijom ili operativno.