Neurologija

radikulopatija

sbjelac

Poštovani. Molim Vas da mi pojasnite moju bolest. 12.09.2006.god. imao sam prometnu nezgodu i liječen ambulantno na traumi te fiz.terapijom pod dijagnozom "Contusio capitis. Contusio hemithoracis sin. Uz sve fiz.terapije stanje se nije popravljalo, imao sam stalne bolove u lijevoj strani vrata te lijevog ramena i duž cijele lijeve ruke a potom su šaka i prsti počeli da trnu i bole. Na lijevom ramenu imam oteklinu veličine jajeta i kod pomicanja vrata u desnu stranu osjećam bolove i zatezanje u vratu. 07.03.2007. upućen sam neurokirurgu na pregled koji me šalje na MR vratne kraješnine i EMNG ruku. Učinjen MR vratne kralješ.15.05.2006. na kojem se vide umjerene spondilit. promjene C III - C VI, no bez zanačajnije kompromitacije neuralnih struktura.Zaključak EMNG ruku-(11.07.2006.)- registrira se blaža do srednje teška kronična neuralna lezija u malim mišićima šaka obostrano kao i blaža u mišićima ramena i nadlaktice lijevo. aaabrzina provodljivosti mjerenih živaca su uredne, dok je nalaz F vala graničan. EMNG uz kliničku sliku govori za blažu do srednje tešku kroničnu radikulopatiju C7, TH 1 obostrano i blažu C5, C6 lijevo. Nalaz fizijatra: pacijent proveo puni opseg fizikalne terapije.Nema značajnijeg poboljšanja na provedenu terapiju. Zaključak neurokirurga po učinjenim pretragama : S NRK strane nema indikacije za op. liječenjem. Obzirom na vrijeme prošlo od nezgode smatram da je stanje trajno. Zbog bolova bolesnika preporučam uputit u Ambulantu za liječenje boli. No i nakon odlaska u Amb. za bol ne osjećam se ništa bolje. Unaprijed hvala na odgovoru.

sbjelac

Zaboravio sam napomenuti da sam star 56 godina, te me interesira kakova je ovo bolest, dali postoji mogućnost poboljšanja ili može doći do težih posljedica. S čime se smijem baviti odnosno što smijem raditi jer ako uhvatim nešto teži predmet osjećam bolove u ramenu i šaci? Hvala.

Prof. dr. sc. Vida Demarin, dr. med

Poštovani, tegobe koje ste opisali uzrokovane su kroničnim degenerativnim promjenama vratnog dijela kralježnice u kojima dolazi do okoštavanja i smanjene pokretljivosti malih zglobova u vratnoj kralježnici. Promjene mogu uzrokovati pritisak na izlazišta vratnih živaca koji inerviraju dijelove ruke i šake te stvaraju bolove i promjene osjeta. Potrebno je javiti se na kontrolni pregled fizijatru koji će vas uputiti na dodatnu fizioterapiju i liječenje.