Neurologija

trnjenje u rukama

sandra

Poštovanje,
već duže vrijeme po noći dok spavam probude me trnci u prstima desne šake, srednji, domali i mali prst. zna se desiti to i sa lijevom rukom ali vrlo rijetko. po danu skoro nikada. imam 34 godine i radim sjedeći inženjerski posao za kompjutorom. nije me to zabrinjavalo dok nisam prije dva dana osjetila trnjenje u lijevoj šaci na vrhovima prstiju. da li sam pitanje postavila na pravom mjestu ili trebam ići na dugi forum. Hvala

Doc. dr. sc. Zlatko Trkanjec, dr. med.

Navedeni simptomi najčešće se javljaju zbog pritiska na određene živce ili korjenove živaca koji izlaze u području vratne kralješnice. Budući da današnji način života, pretežno sjedeća radna mjesta i višesatni rad u određenom položaju dovode do postupnih promjena u vratnoj kralješnici, sve su učestaliji ovakvi problemi vec i kod mladih ljudi. Kako sami navodite da se to javlja i za vrijeme spavanja, provjerite na kakvoj podlozi spavate i imate li odgovarajući jastuk, naime previsoki ili preniski jastuci pogoršavaju ovakva stanja. Kod osoba koje duže vrijeme rade za tipkovnicom mogu se razviti i odredene promjene unutar ručnog zgloba koje su ponekad odgovorne za ovakve simptome. No, ako simptomi i dalje traju ili se pogoršavaju, ili ste primjetili da postoje i druge poteskoce, preporučam da se javite na pregled neurologu koji će se nakon pregleda najbolje moći orijentirati o čemu se radi.

frankie 100

Poštovani..
Meni je jučer počela trnuti lijeva ruka a danas mi trne i lijeva noga u kompletu s rukom... Inače sam zdrava osoba, al imam poteškoće malo s križoboljama, naime nakon dužeg ležanja bole me križa kod trtice i teško ustajem , uspravljam se.... Nisam bila kod doktora....

Prof. dr. sc. Vesna Brinar, dr. med.

Trnjenje ruke i potom noge nije uzročno povezano sa lumbosakralnom kralježnicom. Neznam Vaše godine života. Takav nalaz zahtjeva pregled neurologa i daljnju dijagnostičku obradu