Neurologija

tuberozna skleroza

Ema

Poštovani,
molim Vas da mi malo više napišete o tubetoznoj sklerozi budući da na internetu nema previše informacija, isto tako zanima me gdje se kod nas može testirati ima li neka osoba tu genetsku bolest?
Unaprijed se zahvaljujem

Prof. dr. sc. Vida Demarin, dr. med

Tuberozna skleroza je nasljedna prirođena bolest u kojoj se javljaju brojna oštećenja zbog pretjeranog rasta različitih vrsta stanica i tkiva. Ona zahvaća brojne organe poput kože, živčanog sustava, srca, bubrega i drugih organa. Genetska testiranja se mogu obaviti u Kliničkim bolnicama kao na primjer Klinički bolnički centar Zagreb.