Oftalmologija

Crna mrlja na jednom oku

sb38

Pozdrav,

Od djetinjstva sam dalekovidan i nosim naočale.
U zadnje vrijeme desno oko me sve češće boli, također na tom oku vidim crnu mrlju koja mi onemogućava gledanje i čitanje čak i uz naočale. Više prepoznajem oblik slova nego što ih zapravo mogu pročitat, takoreći čitam napamet. Tijekom godina bio sam na mjerenju vidnog polja, očnog tlaka, mjerenju dioptrije i uvijek bi sve bilo u redu.
Pokušavao sam objasnit situaciju s tim okom i na kraju dobio objašnjenje da je to tako jer mi je drugo oko glavno.
Crna mrlja se kompletno prikaže tek kad gledam u desno (nakon par sekundi) inače mi izgleda kao da mi na pola oka nešto stoji pa ne vidim dobro.
Evo, ne znam više kako bi drugačije objasnio situaciju.

Postoji li neki pregled ili nešto kojim bi se ustanovio problem ili je to zaista tako jer mi je lijevo oko glavno?

Hvala,

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Slabovidnost i dominantnost vodećeg oka razvijaju se u djetinjstvu i nakon toga su nepromjenjivi. Ukoliko se crna mrlja pojavila nedavno, nužno je detaljnim pregledom i pretragama istražiti o čemu se radi.