Oftalmologija

Glaukom i lasersko skidanje dioptrije

AmyEmili

Poštovani
Imam glaukom otvorenog kuta.48 mi je godina.Koristim naočale za čitanje.Mogu li ja ići na lasersko skidanje dioptrije.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Prije odluke o zahvatu laserske korekcije dioptrije važno je pažljivo odvagnuti razloge za i protiv, ili kako običavam na pregledu reći kandidatima, trebamo zbrojiti pluseve i minuse. Prema preporukama uglednih društava za refrakcijsku kirurgiju, poput njemačkog KRC-a, lasersko skidanje dioptrije ne smije se raditi ukoliko imate glaukom s izraženim promjenama na vidnom polju. Ukoliko imate sasvim početni glaukom i veliku motivaciju za operativnim skidanjem diptrije, površinske PRK metode nešto su bolji izbor od LASIK metoda zbog mogućeg štetnog djelovanja vakuumskog prstena kod LASIK-a na očni živac. Nakon obiju metoda važno je češće pratiti očni tlak u tjednima nakon zahvata.

Dob, i s njom povezana „starosna“ dioptrija, za čitanje u Vašem slučaju također može biti minus. Naime, iako imamo mnoge načine kako možemo smanjiti potrebu za dodatnim naočalama za čitanje nakon lasera, poput monovida, laserski se korigira samo jedna dioptrija i to načelno dioptrija za gledanje na daljinu.