Oftalmologija

Iznenadan problem s okom

Lillie

Poštovani,

već peti dan osjetim neku nelagodu u desnom oku, a koja se pojavila najednom. Počelo je prošle nedjelje uvečer, kada sam gledajući TV najednom primjetila kako vidim izdužene predmete, konkretno čitajući prijevod sam primjetila da se slova nekako "protežu" okomito te da ispod prijevoda još vidim i mutnu sjenu istoga. Nadam se da me razumijete, teško je opisati vid. Pokušala sam treptajući nekako otkloniti to, no nije prestalo. Otišla sam do ogledala te primjetila da vidim nešto mutnije, jer je sam oduvijek savršeno i kristalno čisto vidjela na desno oko. Idući dan i do sada se to sve umanjilo, no ja i dalje imam osjećaj kao da mi nešto s vidom ne štima, jer sam postala osjetljivija na svjetlost, teže izoštrim vid i općenito imam dojam da mi je teško gledati, bilo to na blizu ili na daleko. Čak mislim i da osjetim neku bol i težinu u desnom oku, onako nekako iz dubine. Inače ne spavam uravnoteženo, nemam ustaljen dnevni ritam, teže se budim, liježem kasno, a i tlak mi je ovih dana jako nizak (i inače je, ali sada je baš jako nizak, oko 80/50). Ja vjerujem da sam uzrujana zbog svega ovoga, i inače sam paničar, no nije mi jasno što mi je najednom s desnim okom, jer oduvijek vidim savršeno na njega. Možete li mi preporučiti što da radim po pitanju toga svega?

I sve to samo na desnom oku. Na lijevom imam urođenu manu, kratkovidnost i slabovidnost te se nikada nisam dikretno služila njime jer mi je cijeli život onako nekako potisnuto te ga služim samo kao periferni dio vida. Dakle, doslovno se služim isključivo desnim okom cijeli život te otkako znam za sebe vidim samo desnu polovicu nosa, dakle vid oba oka mi nikad nije bio povezan.

Unaprijed hvala na odgovoru i ispričavam se na podužem postu!

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

U Vašem pitanju ste naveli najmanje dva važna razloga za hitan i neodgodiv odlazak na oftalmološki pregled:
1. nagli pad vida na jednom oku
2. pojava iskrivljene slike predmeta
Dodatni razlog je Vaša ovisnost o jednom oku zbog slabovidnosti drugog oka. Računajte da će u sklopu pregleda biti potrebno pregledai očnu pozadinu (fundus) uz širenje zjenica kapima.

kobe64

Postovanje,
prije nekolike sedmice slucajno sam se malo zagrebao noktom po ocnom kapku,i nikako da se zamiri,pa bih da vas pitam,ima li ikakva krema da mazem ili nesto drugo.
pozdrav

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Javite se Vašem liječniku obiteljske medicine kako bi pogledao ranu te prema potrebi propisao antibiotsku mast.

lexie123

Postovani,vec duze vrijeme dogadja mi se pojava crne mrlje u vidnom polju koja se s vremenom prosiri preko cijelog vidnog polja samo jednog oka,a to traje oko pola sata.uz to,ponekad osjetim i tupu bol u glavi.imam li razloga za brigu?lijep pozdrav!

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Prema opisu i prolaznosti može se raditi o prolaznim stanjima sličnim predmigrenoznom scintilirajućem skotomu opisanom na www.cybermed.hr/forum/specijalizacije_medicina/oftalmologija/titranje_u_vidnom_polju , no može se raditi i o simptomu ozbiljnijeg poremećaja. Svakako za početak napravite kompletan očni pregled s pregledom očne pozadine te vidno polje.