Oftalmologija

Pomrčina Sunca

Johannica

Pozdrav,
Kako je jučer bila pomrčina, htjela sam gledati no nisam imala nikakve naočale ni slična pomagala pa sam nekoliko puta škiljeći kroz prste pogledala u Sunce na kratko vrijeme. Predvečer mi je vid bio nekako mutan, na desnom oku pogotovo, a jutros sam primijetila da kad zatvorim oči, vidim projekciju te pomrčine (ne znam kako da opišem, kao oni vizualni trikovi kada 30 sekundi gledamo u sliku i onda pogledamo u crno platno pa vidimo neki obris s te slike, tako ja vidim krug s nedostajućim gornjim djelom, kao kod jučerašnje pomrčine). Neko oštećenje se očito dogodilo, zanima me samo kakvo, je li trajno i može li se išta učiniti? Hvala

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Dobra vijest: ako ste gledali u sunce škiljeći samo kratko vrijeme, malena je mogućnost trajnih oštećenja. Vizualni trikovi koje spominjete temelje se na fenomenu paslika (eng. afterimage) koji smo svi doživjeli ako smo pogledali u bljeskalicu prilikom fotografiranja.
Loša vijest: ako ste gledali duže, može doći do trajnih oštećenja žute pjege, najvažnijeg dijela mrežnice za oštrinu vida, o čemu više možete pročitati u mom jučerašnjem odgovoru marinu2000 na www.cybermed.hr/forum/specijalizacije_medicina/oftalmologija/cudan_osjecaj_u_oku. Takva oštećenja nažalost nije moguće popraviti.

Johannica

Hvala na odgovoru.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Nema na čemu