Oftalmologija

Problem s perifernim vidom

ivanajovano

Poštovani,
Već nekoliko dana mi se često dešava da perifernim vidom vidim neke pokrete koji se ne dešavaju. Npr, dok sedim tako da mi se prozor nalazi sa strane, učini mi se da vidim pokret kao da je neko prošao pored, ili dok usisavam - učini mi se da perifernim vidom vidim crnu mrlju, koje nema kada pogledam u tom pravcu. Dešavalo mi se to i ranije ponekad, ali je u poslednjih nekoliko dana vrlo učestalo.
Inače nikada nisam imala problema sa očima. Da li to može biti posledica umora ili preforsiranja očiju (nakon ispitnog roka) ili bi trebalo da proverim vid?
Unapred zahvalna

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Prema Vašem opisu vjerojatno se radi o takozvanim „plivajućim“, pomičnim zamućenjima koje su najvjerojatnije posljedica degenerativnih promjena gela koji tvori staklasto tijelo u oku. Kako su se simptomi pojavili nedavno, obavezno se javite na kompletni pregled oka sa širenjem zjenica kako bi oftalmolog isključio rijetke ali opasne promjene na očnoj pozadini.