Oftalmologija

Strabizam kod 11,5 godišnjeg djeteta

milica12345

Poštovani,

oftalmološki nalaz za moju 11,5 godišnju kćer glasi:

Exotropia intermittens o. dx (H50.2),
Strab sursoadductorius o. son? (bilat?)
DVD o. sin.
Astigm. hyperopicus comp. o. sin (H52.2)
Hypermetropia o. dx. (H52.0).

Status: VOD cc 0,9, Nb 1,0 (+0,50 dsph)
VOS cc 0,9, Nb 1,0 (+0,50 dsph/+0,50 dcyl ax 85)

U prim poz. cc u prostoru povremeno orto, povremeno egzo desnoga oka, što estetski nije značajno zamjetljivo.
ND egzotropija češća, NB bolje kontrolira položaj oka.

Stereopsija: Lang I def.

Titmus hvata vrlo visoko. Krugovi do 100''.

Motilitet: dukcije uredne, ne vidi se slabosti elevacije u abdukciji niti na jednoj strani.
U verzijama slika elevacije, u addukciji, nešto jače na lijevoj strani.

Alt. P. cover 5 m cc kao na poleđini nalaza (nemam ove podatke sada).
Jaki Y uzorak, alternira egzotropiju.

Zaključak: Devijacija horizontalna stalna, no češća dekompenzacija. Vertikalna devijacija je kombinacija asocirane i disocirane devijacije, osobito na lijevoj strani - više DVD. Stereopsija i dalje očuvana, uz odličnu vidnu oštrinu.

Kako je dominantna lijevim okom, na kojem je DVD, vjerojatno bi i samo nakon korekcije horiz. devijacije na desnom oku i srednje Rp MOI na lijevom oku došlo do zadovoljavajuće korekcije položaja oka koja bi omogućila binokularnost u širem dijelu VP.

Zanima me je li operacija jedini izlaz ili postoji još koji način rješavanja strabizma kod mojeg djeteta?

Koje vježbe bismo mogli prakticirati za poboljšanje vida?

Hvala.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Kako je razvoj očne motorike i vida kod Vašeg djeteta završen vježbe neće imati trajan učinak. Obzirom da je „3D“ vid razvijen, ima smisla pokušati operativno korigirati položaj oka.